Doğum sonrası babanın kıskanması doğum sonrası baba psikolojisi doğum sonrası babalarda psikoloji doğum sonrası aile ilişkileri


Eşim oğlumuzu emziriyor. Aralarında benim paylaşamadığım bir yakınlık var ve kendimi dışlanmış hissediyorum.

Anne-baba olma sırasında babanın dışlandığı bazı biyolojik gerçekler bulunmaktadır: siz hamile kalamazsınız, doğum yapamazsınız (çoğu kişi bunu bir artı olarak kabul eder), ve meme emziremezsiniz. Her yıl milyonlarca babanın keşfettiği gibi anatomik kısıtlılıklarınız sizi bir hakem statüsüne getirmemektedir.

Aktif ve destekleyici bir eş olarak -ilk tekmeden son itmeye kadar- eşinizin hamileliğinde ve doğumunda hemen tüm zevki, beklentiyi, denemeleri ve değişiklikleri paylaşabilirsiniz. Bebeğinize memenizi veremeseniz bile (en azından bebeğinizin beklediği koşullarda) beslenme sırasında üstlenebileceğiniz şeyler vardır:

Bebeğinizin ikinci besleyicisi olun. Bir bebeği beslemenin birden fazla yolu vardır. Onu ernziremeseniz bile biberonla ek beslemelerden bir kısmını siz üstlenebilirsiniz. Bu sadece eşinizi rahatlatmakla kalmayacak (gece yansı veya yemeğin ortasında) sizin bebeğinizle yakınlaşmanız için bir fırsat oluşturacaktır. Biberonu bebeğinizin ağzına yerleştirip bırakmakla elinizdeki fırsatı kaçırmayın. Onu kucağınıza alarak göğsünüze yaslayın ve emzirme pozisyonu alın.

Gece boyunca uyumayın. Besleme zevkini paylaşmanız sizi uykusuz geceleri paylaşma konusunda da yetkili kılar. Bebeğiniz biberonla beslenmiyor olsa bile gece beslenmesi sırasında aktif bir rol alabilirsiniz, bebeği yatağından alabilir, altını değiştirebilir ve emzirilmek üzere annesine getirebilirsiniz. Beslendikten sonra hala uyumadıysa tekrar yatağına yatırmadan önce kucağınızda sallayabilir ve uyutmaya çalışabilirsiniz. Burada emziren ebeveyn olmamanız işe yarar çünkü bebeğiniz sütle dolu memeleri hissedip, kokusunu almadığı için sizin onu sakinleştirme olasılığınız annesininkinden daha fazladır.