Babada depresyon yeni babalarda depresyon baba psikolojisi doğum sonrası baba psikolojisi doğum sonrası babada depresyon


Nasıl oluyor da oğlumuzun doğumundan heri eşim kendini harika hissederken doğum sonrası depresyonu ben geçiriyorum?

Günümüzün babaları geçmişe kıyasla hamilelik, doğwn ve çocuk bakımı konularında daha ilgililer. Bebeğin taşınması ve emzirilmesi dışında hemen her şey, doğum sonrası depresyon dahil, ilgi alanları içinde. Hatta bir çalışmada babaların %62’sinin doğum sonrası depresyonda oldukları saptanmış. Hormonların bunda bir payı olabileceği ileri sürülse de bunu destekleyecek bir kanıt bulunmamaktadır.

Aşağıdaki faktörlerden birkaçı bir araya gelerek hayatınızın en mutlu zamanı olacağını varsaydığınız dönemde sizi depresyona sokmuş olabilir:

Maddi sorunlar. Evde besleyecek bir başka boğaz, giydirecek bir beden, eğitecek bir beyin ve gelecek planlarının içinde yer alacak bir kişi karşısında hangi baba maddi kaygılar yaşamaz? İki maaş, geçici bir süre için bile olsa, tek maaşa düşünce bu sıkıntı daha da artabilir.

Yedek lastik gibi hissetmek. Daha önce eşinin ilgi odağı olmaya alışmış bir erkek, bütün ilginin kendisi yerine eve yeni gelen gürültücü bebek tarafından toplandığını fark ettiğinde kendini kenara itilmiş gibi hisseder.

Aşk hayatının ortadan kalkması. Birçok erkek, geçici bir süre için bile olsa, aşk hayatlarının kısıtlanması sonucunda depresyona girer. Daha da kötüsü çoğu, eşleriyle sahip oldukları romantik ilişkinin tekrar geri gelmeyeceğinden korkar.