Doğum sonrası vajina gelişmesi bebek sonrası cinsel hayat doğum sonrası cinsel yaşam lohusa döneminde cinsellik vajina genişlemesi


Oğlumuz şimdi gece boyunca uyuduğu için kocam ve ben sonunda aktif cinsel hayatımıza yeniden başladık. Sorun şu ki doğum yapmadan öncekine nazaran daha geniş gibiyim ve sevişmek ikimiz için de daha az tatmin edici oldu.

Çoğu kadın vajinal doğumdan sonra kendilerini öncekine nazaran daha geniş hissediyorlar. Sık olarak bu değişiklik, eş tarafından fark edilecek kadar önemli olmuyor. Bazen daha önceki ilişkilerde kasılma sorunu varsa o zaman bu değişiklikten memnuniyet duyuluyor. Fakat ara sıra vajinal doğum, özellikle epizyotomi yapılmamışsa daha önceden tamamen nonnal olan bir kadının vajinasının cinsel ilişki sırasında kocasının ve kendisinin duyduğu zevki azaltacak derecede genişlemesine sebep oluyor.

Zaman geçmesi ve Kegel egzersizlerine devam etmek biraz sıkılaşmayı sağlayabilir. Bu kas güçlendirici egzersizleri günde yapabildiğiniz kadar tekrar etmelisiniz; egzersizleri yemek yaparken, televizyon izlerken, süt verirken, kitap okurken hatta cinsel ilişki sırasında bile yapmayı alışkanlık haline getinnelisiniz. Nadiren kaslar güçlenmez. Eğer doğumdan sonra altı ay geçmişse ve hala çok gevşek olduğunuzu hissediyorsanız o zaman doktorunuzla toparlayıcı bir cerrahi girişim olasılığını tartışabilirsiniz. Çok ufak bir işlemdir ama aşk hayatınızda büyük bir fark yaratabilir.