Doğum sonrasında gözlerin simsiyah olması normal mi? Doğum sonrasında gözlerim neden simsiyah oldu? Hamilelik sonrasında kan çanağı gözler nasıl tedavi edilir?


Doğumdan sonra gözlerim kan çanağı gibiydi, şimdi de iki gözüm adeta simsiyah.

Doğum olayı kadını, sadece üzerinde bıraktığı yorgunlukla değil, vücudunda yarattığı değişimlerle de ringe çıkmış bir boksöre benzetebilir. Doğumun zorlu ikinci evresi sırasında, ıkınma sonucu, göz içi ve çevresindeki kılcal kan damarları çatlamakta ve gözlerin kan çanağı gibi, hatta simsiyah görünmesine yol açabilmektedir. Özellikle, kadının, bir ıkınmanın doruğunda nefesini tuttuğu ve bunun sonucunda basıncın kafa içinde arttığı durumlarda görülme olasılığı fazlalaşmaktadır.

Eğer her aynaya bakışınızda görüntünüzden ürküyorsanız ya da gelen ziyaretçileri şoka uğratacağınızı düşünüyorsanız, bir süre için koyu renk camlı gözlükler takarak “esrarengiz kadın”ı oynayabilirsiniz. Bu arada tabii ki durumunuzu ve mümkün olabilecek tedavileri doktorunuzla tartışmayı ihmal etmeyin.

Birçok vakada, günde birkaç kez, onar dakikalık sürelerle uygulanacak soğuk kompresler, rahatlatıcı olmakla birlikte hatta iyileşmeyi hızlandırıcı özellik gösterebilmektedir; ağır vakalarda bir göz doktorunun konsültasyonu gerekebilir. Birkaç günle birkaç hafta arası bir süre sonra, siyah gözlüklerinizi de rafa kaldırabileceksiniz. O zamana kadar durumunuzdan rahatsızlık duymayın çünkü tüm gözler zaten bebeğinizin üzerinde olacaktır, sizin değil.