Doğum sonrası loğusaların akıllarına birçok soru takılır. Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt en çok merak edilen soruların yanıtlarını veriyor.

1) Akıntım ne zaman bitecek?

Doğum sonrası akıntı yani loşi, ilk 3-4 gün kırmızı renklidir. Birkaç gün içinde rengi açılır ve miktarı azalır. Doğum sonrasındaki 2-3. haftada loşi kıvamı koyulaşır, rengi sarımsı-beyazdır. Doğum sonrası 4 veya 5. haftada bu akıntılar azalarak kesilir.

2) Doğum sonrası diyet yapılabilir mi? Eski kiloma-formuma ne zaman kavuşurum?

Doğru beslenmek, kilo kontrolünün sağlanmasını ve bebek için kaliteli süt üretimini sağlar. Emziren annelerin protein, meyve, sebze, süt ürünleri ve bol sıvı içeren dengeli bir beslenme programına ihtiyacı vardır. Hızlı kilo verdiren diyetlerden kaçınılmalıdır.

3) Rahmin eski haline dönmesi ne kadar sürer?

Rahimin boyu ve ağırlığı gebelikte yaklaşık 10 kat artar. Eski haline dönmesi yaklaşık 6 hafta sürer. 6. haftada rahim yaklaşık 100 gr ağırlığındadır.

4) Egzersize ne zaman başlayabilirim?

Gebelikte genişleyen ve esneyen karın kasları 6 hafta sonra toplanmaya başlar. Doğum sonrası egzersizlere bu süreden sonra başlanabilir. Hareketler sırasında aşırı yorgunluk hissi oluşmamalıdır.

5) Ne zaman eskisi gibi banyo alabilirim?

Normal doğum sonrasında hemen, sezaryen sonrası ise takip eden ilk günden itibaren ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir. Küvet içinde banyo, temiz bir ortamda yapılacaksa genelde güvenlidir.