Doğum sonrası kanama doğum sonrası kanama nedenleri lohusa döneminde kanama


Doğumdan sonra kanlı bir akıntı olabileceğini biliyordum ama ilk kez yataktan kalkıp da bacaklarımdan aşağı sızan kanı görünce gerçekten korktum.

Paniğe kapılmayın. Loşi diye bilinen, rahminizde kalan kan, mukus ve doku artıklarının atılması şeklindeki bu akıntı, normal olarak doğum sonrası ilk üç günde adet kanaması kadar ağır (hatta bazen biraz daha fazla) olabilir. Azalmaya başladığı döneme kadar gelen miktar yaklaşık iki bardağı bulur ama sıklıkla olduğundan fazlaymış gibi algılanır.

İlk günlerde yataktan kalkış sırasında ani bir boşalma olması sıktır ve endişelenmeyi gerektirmez. Plasentanın yapıştığı bölgedeki kan damarlarının yırtılmasıyla gelen kan, doğumu hemen takip eden dönemde loşi bileşiminin temel öğesini oluşturur, bu nedenle ilk günlerdeki akıntı oldukça kırmızıdır. Daha sonraki bir iki haftaya yayılan, iyileşme sürecinin ileri dönemlerinde, kanama azaldıkça, akıntı, öncelikle sulu pembe, daha sonra kahverengi ve en sonunda da sarımsı beyaz bir renk alır. İki haftalık bir süreden, aralıklı olarak altı haftaya dek uzayabilen ve zaman zaman az miktarda kanın da karışabileceği akıntılı dönemde, tampon değil (enfeksiyona yol açabilir) hijyenik pedler kullanılmalıdır. Bazen, birkaç gün için akıntının durduğu zannedilse de yeniden başlayabilir. Erken dönemde fazla efor sarf edici aktivitede bulunan kadınlarda ilk haftadan sonra da gerçek kanama tekrarlayabilir ağır egzersiz iyileşme sürecini geciktireceğinden, böyle bir durumu, aktiviteyi yavaşlatmaya yönelik bir uyan olarak algılamak doğru olacaktır.