Doğum sonrası işe başlama doğum sonrası kariyer doğum sonrası işe ne zaman dönmeli doğum sonrası çalışma hayatı doğum sonrası ofise ne zaman dönmeli doğum sonrası ne zaman işe başlamalı doğum sonrasu ne zaman çalışmaya başlanmalı


Önceden kestirilebilen mükemmel bir zaman bulunmamaktadır ve kimse size “Tamam artık işine dönebilirsin. Bundan sonra sen de bebeğin de rahat olacaksınız” demeyecektir.

İlk yıl içinde işe dönmeye karar verirseniz evrak çantanızı ve yemek poşetinizi alıp çıkacağınız zamanın ne zaman geleceği işinizin türüne, ne kadar doğum izni kullandığınıza ve kısmen de sizin ve bebeğinizin hazır olmasına bağlıdır. Bu da son derece kişisel bir karardır. Seçme şansınız varsa uzmanlar bebeğinizle birbirinize “bağlanana” veya “yaklaşana” ve kendinizi bir anne olarak yeterli hissedene kadar beklemenizi önermektedirler.

Bağlanma üç ay (bebeğinizde kolik varsa ancak bu aydan sonra arkadaş olmaya başlayabilirsiniz) da sürebilir beş altı ay da. Ne yazık ki zor bebeklere sahip olan anneler sanki başka birisi bebekleriyle daha iyi bir iş yapabilecekmiş gibi aceleyle işlerine dönerler. Bağlanma yarım kaldığı için bu kadınların bir kısmı hiçbir zaman anne olarak kendilerini yeterli hissetmezler bu da anne-çocuk ilişkisi açısından çok zararlıdır.

Yurt çapında doğum izinlerinin sürelerinin artırılması ve iş garantisi gündeme gelmektedir. Ülke olarak dünyanın pek çok ülkesine kıyasla geri kaldığımız söylenebilir. 100 den fazla ülkede doğum izni garanti edilmişken A.B.D.’de çalışan kadınların ancak% 40’a yakını herhangi bir doğum izni kullanabilmekte ve toplam altı hafta olan bu izin ücretsiz olmaktadır. Kanada’da 41 haftaya kadar izin kullanılabilmekte ve maaşın% 60’ı ödenmektedir, İtalyanlar beş aya kadar izin kullanıp maşlarının %80’ini alabilmektedirler ve Batı Almanya’dakiler 18 hafta tam ücretli olarak izine ayrılmaktadırlar. Biz de en az bu kadar iyi şartlara, hatta daha iyisine sahip olmalıyız.