Doğum sonrası idrar kaçırma idrar kaçırma lohusa döneminde idrar kaçırma


İkinci çocuğumu doğurduğumdan beri, öksürdüğümde, güldüğümde veya bir şeyi kaldırmak için zorlandığımda, bir miktar idrar kaçırdığımı fark ediyorum.

Sizin muhtemel sorununuz, özellikle birkaç çocuk doğurmuş kadınlarda, doğumdan sonra sıkça görülen stres inkontinansıdır. Genellikle sebebi, üretra ve mesaneyi destekleyen vajina duvarındaki kasların tonusundaki zayıflıktır. Mesane, zayıflamış duvan iterek sistosele neden olabilir ya da oradan dışarı doğru şişkinlik yapabilir ki bu da gerçek bir fıtıklaşmadır. Küçük bir sistosel fark edilmeyebilir ancak daha büyük bir tanesi sarkabilir, hatta vajinal açıklıktan dışan çıkarak inkontinansın yanında ek rahatsızlıklara sebep olabilir.

Birkaç boyunca, gün içine yayılmış bir şekilde 200 veya 300 kez Kegel egzersizlerinin yapılması, vajina duvanndaki kasları sağlamlaştırarak problemi çözebilir. İleri vakalarda, durumu düzeltmek üzere cerrahi gerekebilir. Ne yazık ki, rahim alınmamışsa, sistosel rahmin özellikle de mesaneyi aşağı vajina duvanrının içine doğru iten gebe bir rahmin ağırlığına bağlı olarak tekrarlayabilir.