Artık annesiniz. Aileniz 3 kişilik. Ama siz en azından -şimdilik – ailenizi genişletmek niyetinde değilsiniz. O halde etkin, güvenli ve sizin için en uygun doğum kontrol yöntemini seçmek zorundasınız. Peki ama nasıl? Bu sorunun yanıtını Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Planlaması Ünitesi Aile Hekimliği Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Tuzcular Vural”dan aldık.

Aile planlaması konusunda Türkiye”deki durum nedir?
1998 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre Türkiye”de modern doğum kontrol yöntemleri çok az kullanılıyor. Geri çekme ve takvim metodu gibi güvenirliği son derece az olan geleneksel metotlar tercih ediliyor. Türkiye”de doğurgan çağdaki kadınlar arasında, doğum kontrol hapı kullanma oranı % 4.4 iken, Avrupa”da bu oranın % 25 – 30 ve hatta % 50 oranlarına çıktığı görülüyor.

Doğum kontrol haplarının bu kadar az kullanılmasını neye bağlıyorsunuz?
Doğum kontrol haplarının yan etki ve riskleri eski yüksek dozlu haplar göz önüne alınarak, yanlışlıkla abartılı olarak değerlendiriliyor. Bizim toplumumuzda doğum kontrol hapları hakkında kansere yol açar, kısırlık yapar, kilo aldırır gibi yanlış ön yargılar yaygın. Oysa ki doğum kontrol haplarının, gebelikten korunma dışında sayısız yararı var. Osteoporoz ( kemik erimesi ) riskini azaltıyor, rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruma sağlıyor, adet kanamalarını azaltması nedeniyle anemiyi ( kansızlık ) önlüyor. Haplar içerisindeki hormon dozlarının eskiye oranla oldukça az olması nedeniyle kilo artışı da sorun olmaktan çıktı.