Baba ve bebek baba ve bebek bakımı babanın anneye yardım etmesi çalışan baba


Ben bütün gün işyerinde çalışırken eşim de bütün gün evde kızımıza bakıyor. Hafta sonları ona yardım etmekten rahatsız olmuyorum fakat hafta içinde akşamları, özellikle de gecenin yarısında ona yardım etmem konusunda bana baskı yapmasına içerliyorum.

İşten eve geldiğinizde günün sıkıntısından uzaklaşmak ve gevşemek istediğinizde bir bebekle ilgilenmek size haksızlık gibi görünebilir; eşi çalışmayan pek çok erkek böyle düşünmektedir. Fakat bu aynı zamanda bulunmaz bir fırsattır. Daha önceki nesillerde çok az baba bebekleriyle birlikte anlamlı bir zaman geçirebilmiştir ve bu utanç vericidir.

Daha aydınlık bir neslin bir üyesi olarak kızınızı yakından tanımak için bir şansa sahipsiniz. Akşam haberlerini kaçırabilir veya yemekten önce sallanan koltuğunuzda kestiremeyebilirsiniz fakat bebeğinizle zaman geçirmenin gevşemeniz için daha iyi bir yöntem olduğunu göreceksiniz. Hiçbir şey işyerinizdeki bir personel problemini, kötü giden bir işi veya kaybedilmiş bir bahsi unutturmada bezini değiştirirken bebeğinizle karşılıklı aguu sesleri çıkarmanız, banyoda suyla oynamasını seyretmeniz ya da onu kollarınızda sallayarak uyutmanız kadar etkili olamaz.

Günlük sıkıntılarınızı unuturken de ileride hatırlayacağınız güzel anlarınız olacaktır. Bebeğinizle geçirdiğiniz her anınızı özellikle de gece yarılarını hatırlamak isteyeceğinizi kimse garanti edemez (bazıları kalın bir sis tabakasıyla örtülmüş gibi olacağından hatırlamak isteseniz de hatırlayamayabilirsiniz). Her işte olduğu gibi bebek bakımında da sıkıntı ve kaygı kotası bulunmaktadır. Bu iş de, artıları ve eksileriyle, eşinizin her gün siz işyerindeyken sürdürdüğü bir iştir. Onun iş günü de sizinki gibi fiziksel ve duygusal olarak (özellikle de emziriyorsa) ağırdır. Akşamüzerleri ona yardım ederek vazgeçtiğiniz dinlenmeden daha fazlasına ihtiyacı vardır. Elbette yeni bir güne başlamak için ve işe gitmek üzere sabah gün ağarırken kalkmak zorundasınız ama eşiniz de aynı durumda ve sizin aksinize gün içinde yemek ve kahve molası veremez, hatta çoğunlukla tuvalete gidecek zaman bile bulamaz.