Doğum Sonrası Estetik (mommy makeover) terimi, doğum yapan annelerin, doğum öncesindeki fiziksel özelliklerini geri kazanabilmeleri için yapılan estetik girişimler anlamında kullanılıyor. Özellikle yurtdışında basında ve pazarlama amaçlı kulanılan kullanılan bu terim aslında özel bir estetik ameliyat türüne işaret etmiyor. Konuyu merak ettik Prof Dr Ferit Demirkan’dan detaylı bilgi aldık.

Doğum Sonrası Estetik (mommy makeover) aslında kişiye özel olarak tasarlanan bir grup ameliyat. Çünkü hamileliğin her annede yarattığı etkiler çok farklı olabiliyor. En sık rastlanan kombinasyon meme büyütme/toplama ve karın germe ameliyatları şeklinde olup buna bazen liposuction da eklenebiliyor. Kimi durumlarda yüzdeki gevşeme veya bacak varisleri de tedavi paketine eklenebiliyor.

Hamilelik süresince ortaya çıkan hormonal değişiklikler bebeğin büyümesini ve destek sistemlerinin gelişmesini sağlarken bir yandan da büyüyen bebeğe uyum sağlaması için vücut dokularını da büyütüyor ve gevşetiyor. İdeal olarak 9 aylık sürede 12 kg alınması ve bunun 9-10 kg’ının doğumdan sonraki 1 yıl içinde kaybedilmesi bekleniyor. Ancak kilo kazanımı bazı durumlarda 20 kg’ a kadar çıkabildiği gibi bazen de bunları vermek mümkün olmuyor. Dolayısı ile hamileliğin en doğal mirası vücutta bir yağlanma ve karın bölgesinde bir gevşeme şeklinde oluyor. Bunun çözümü ise liposuction destekli bir karın germe ameliyatı. Hem fazla ve sarkan deri çıkarıldığı gibi gevşeyen ve karnı olduğundan geniş gösteren karın kasları da içerden plike ediliyor. Böylece gergin bir karın ve ince bir bele tekrar kavuşmak mümkün.