Kegel egzersizleri kegel egzersizleri nasıl yapılır kegel egzersizi doğum sonrası kegel egzersizi lohusa döneminde kegel egzersizi


Tüm egzersizler dizler kama çekili durumda sırtüstü yatılırken yapılır, ancak Kegel her türlü durumda yapılabilir. Birinci Aşama egzersizleri evde ya da hastanede yatağınızda yatarken yapılabilir; diğerleri yer gibi sert bir yüzey üzerinde yapılmalıdır. (Egzersiz için alacağınız mat çocuğunuza oyun matı olarak da işe yarayabilir.) Bu egzersiz programının sadece komplikasyonsuz vajinal doğum yapmış sağlıklı anneler için olduğunu hatırlayınız. Diğerleri doktorlarına başvurmalıdırlar.

Birinci Aşama: Doğumdan 24 Saat Sonra Kegel egzersizleri. Bunları hamileliğiniz boyunca yapmış olabilirsiniz, doğumdan neredeyse hemen sonra tekrar yapmaya başlayabilirsiniz. (Eğer daha önce hiç yapmadıysanız aşağıdaki talimatlara bakınız.) Başlangıçta perineniz doğum sırasında aldığı hasardan dolayı uyuşuk olduğundan Kegel yaptığınızı hissetmeyebilirsiniz. Okurken ya da emzirirken yatakta Kegel egzersizlerini yapabilirsiniz. Ve idrar yaparken de Kegel yapabilirsiniz, akımı durdurmak için kasın devam ettirmek için gevşetin, her tuvalet ziyaretinde birkaç defa tekrarlayın. Kas gerginliği iyileştikçe Kegeller arası akımı birkaç damlaya indirmeniz mümkün olacaktır. Hem siz hem de seks yaşantınız Kegel egzersizlerini doğum sonrası dönemden sonra da sürdürmenizden faydalanacaktır; ayrıca cinsel birleşme sırasında da bunu yapmak vücudunuzun görevini onun zevk alması ile birleştirmenin en iyi yollarından birisidir.

Diyaframdan derin soluma. Temel pozisyondan başlayın. Burnunuzdan yavaşça nefes aldığınızda kalktığını görebilmeniz için ellerinizi karnınızın üzerine koyun; ağzınızdan yavaşça nefes verirken karın kaslarınızı kasın. Hiperventilasyonu önlemek için başlangıçta sadece birkaç defa tekrarlayın. (Başınız dönüyorsa, bayılacak gibi hissediyorsanız, ayak ve el parmaklarınızda uyuşma karıncalanma duyuyorsanız, veya bulanık görüyorsanız kağıt torbanın veya ellerinizi birleştirip içinden nefes alıp verin.) On oluncaya kadar nefes sayısını her gün iki artırın. Egzersiz günde birkaç kez yinelenebilir.