Doğum sonrası dolgun göğüsler emzirme dönemi sorunları emzirme döneminde meme bakımı emzirme döneminde göğüs bakımı dolgun süt beyaz memeler


Sütüm en sonunda geldi ve göğüslerim normal hacimlerinin üç katına ulaştı, çok sertleştiler, dolgunlaştılar ve ağrılılar; bu nedenle sutyen bile takamıyorum. Bebeğimi emzirmeyi bırakana dek bu böyle sürecek mi?

Eğer ağrılı, hassas, granit kadar sert, egzotik bir dansçınınkiler kadar büyümüş göğüsler annelerin emzirme dönemlerinde karşılaşacakları bir tablo olsaydı bebekler daha iki haftalık olmadan memeden kesilirlerdi. Süt ile birlikte gelen şişkinlik geçici olarak emzirmeyi ıstırap verici yapabilir ve şişkinlik nedeniyle meme uçlan düzleştiği için bebek için de engelleyici olabilir.

Bebek doğumdan sonra 24-36 saat içinde memeye verilmemişse durum daha ciddi olabilir. Şişkinlik genellikle saatler içinde aniden oluşur, en çok doğumdan sonra üç ve dördüncü günlerde görülür, fakat ikinci gün kadar erken veya yedinci gün kadar geç de ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda diğerlerinden daha rahatsızlık vericidir, ilk bebekte olursa daha ciddidir, ilk bebekte olursa tekrarlama riski sonraki doğumlarda olanlardan daha fazladır.

Bazı kadınlar, özellikle başlangıçtan beri düzenli olarak emziriyorlarsa herhangi bir rahatsızlık ve dolgunluk hissetmeden süt verirler. Neyse ki dolgunluk ve rahatsızlık verici etkileri günler içinde ortadan kalkar. Bu zamana kadar soğuk paketler uygulayarak, ılık duşlar alarak, ılık ve soğuk duşu dönüşümlü kullanarak veya hekiminiz tarafından önerilen hafifbir anestetik ilacı kullanarak rahatsızlığı azaltabilirsiniz (ağrı gidericiniz varsa emzirmeden hemen önce alın)