Stressed young mother holding her baby (2-5 months)

Doğum sonrası depresyon doğum sonrası depresyon tedavisi lohusa döneminde depresyon


Doğum sonrası depresyonundan bir türlü kurtulamadım. Bebeğim dört aylık oldu, benim halli enerjim yok. Kendimi herhangi bir şey yapabilecek veya herhangi bir kimseyi görebilecek hatta evden çıkabilecek gibi hissetmiyorum. Eşim yardıma ihtiyacım olduğunu düşünüyor fakat ben kendi kendime düzeleceğimi umut ediyorum.

Belki kendi kendinize düzeleceksiniz, belki de böyle olmayacak. Bin vakadan birinde doğum sonrası depresyon o kadar şiddetli ve uzun süreli olabilir ki yeni annenin duygusal olarak dengeye kavuşabilmesi için profesyonel bir yardım gerekebilir. Uzamış depresyonunuz sizin de bin kişiden biri olabileceğinizi düşündürüyor.

Kendi kendinize depresyonu yeneceğiniz beklentisiyle daha fazla sıkıntı çekmenizin (ya da ailenizin de sıkıntı çekmesinin) bir anlamı yok bir an önce yardım alın. Önce kadın-doğum doktorunuzla veya aile hekiminizle konuşun; size yardımcı olabilir, eğer olamazsa sizi bir uzmana sevk edecektir. Probleminiz duygusal olmaktan çok fiziksel olabilir (hormonlarınızdaki bir dengesizlik nedeniyle) ve bir tıp doktoru size, tıbbi eğitimi olmayan bir terapistten daha çabuk ve daha doyurucu şekilde yardım edebilir. Bazı durumlarda hormon tedavisi yararlıdır. Yardım için kime başvurursanız başvurun, bunu bir an önce yapın. Doğum sonrası depresyonundan ne kadar çabuk kurtulursanız o kadar çabuk bebeğinizden ve annelikten keyif almaya başlayabilirsiniz.