DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, ilgiyle takip edilen eğitimlerini Webinar Modeli ile online platform üzerinden en uzak noktalara ulaştırıyor. Düzenlediği eğitim ve seminerlerle şimdiye kadar binlerce insana ulaşan DBE Webinar Eğitimleri, Kasım ayında “Hamilelik, Doğum Sonrası Depresyon ve Anne-Bebek İlişkisi” eğitimi ile devam ediyor.

Mutlu bir bekleyiş ve hayatla ilgili bir daha geri alınamayacak değişimlerin bir arada yaşandığı hamilelik, doğum ve doğum sonrası psikolojik açıdan önemli bir geçiş dönemidir. Dünya sağlık Örgütü’nün 2012 yılı Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde yaptığı açıklamaya göre dünyada her 5 kadından 1’i doğum sonrası depresyonu yaşıyor. Yaşanan depresyon ile birlikte anne-bebek ilişkisinin bebeğin gelişimini etkilemesi nedeniyle hamilelik sürecinde anne adayının psikolojik takibinin yapılması, hamilelik ve doğum sonrası depresyonun önlenmesi açısından önem taşıyor.

Doğum sonrası depresyonun bir tabu olmaktan çıkarılması annelere olabildiğince en erken dönemde yardım edilmesi gerekiyor. Peki, doğum öncesi ve sonrası anne-bebek ilişkisinin niteliği ne derece önemlidir? Doğum sonrası depresyonu önlemek mümkün mü? Depresyon belirtileri nelerdir ve depresyonda olan anne adayı depresyon sorununu nasıl çözümleyebilir?

Almanya’da bulunan Heidelberg Üniversitesi Psikiyatri Kliniği’nde yapılan bilimsel ve klinik çalışmalardan yola çıkarak hamilelik psikolojisi ile doğum sonrası depresyonun anne ve çocuk üzerindeki etkileri konusunda anne ve babaların bilgilendirilmesini amaçlayan “Hamilelik, Doğum Sonrası Depresyon ve Anne-Bebek İlişkisi” eğitimi DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından Esentepe’deki eğitim salonlarında gerçekleştirilecek.