bunalımdan kurtulmanın yolları, bunalımdan kurtulma yolları, depresyondan kurtulmanın yolları uzman tv, depresyondan kurtulmanın yolları ekşi, depresyondan kurtulmanın yolları sözlük, bunalımdan kurtulmanın yolu, ruhsal bunalımdan kurtulmanın yolları, psikolojik bunalımdan kurtulmanın yolları


Yeni annelerin hemen hemen yarısı doğumdan sonraki ilk haftalarda ağlamadan, mutsuzluktan, heyecanlılıktan ve duygudurumlarındaki dalgalanmalardan yakınırlar. Bu depresyon bulguları muhtemelen doğumdan sonra östrojen ve progesteronhormonlarındaki düşüşlere bağlıdır ve bir kaç gün içinde geçer. Ancak bazı kadınlar ilk altı hafta boyunca gidip geldiğiniifade ederler. Daha az sıklıkla görülen (yeni annelerin %25’inde) ve daha uzun süren (aylarca sürebilir) gerçek doğum sonrasıdepresyondur. Bu depresyonda hormon değişimleri ile açıklanabilmektedir. Hormon salınımlarına duyarlılık kadından kadınadeğişmektedir.
Doğum sonrası depresyona katkıda bulunan bir sürü başka faktöründe olduğuna inanılmaktadır.
• Hamileliğin bitimi: özellikle zevkli bir hamilelik geçiren annelerde bunun bitimi ile sizi bir keder kaplayabilir. Ayrıca uzun zamandan beri ilgi odağı olan sizken yerini çocuğunuz almıştır.
• Artık anneyi bekleyen uykusuz ve yorucu geceler: özellikle bazı evlerde bebek için daha fazla çaba gösteren anne olurken bunun farkında olunup takdir edilmemesi ve tüm ilginin bebek üzerine yoğunlaşması anneyi hayal kırıklığına uğratır.
• Hastanede kalma: siz biran önce eve dönmeye hevesli iken çıkan bazı sorunlar nedeni ile hastanede kalışınızın uzaması sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
• Fiziksel rahatsızlık ve ağrı:
• Yetersizlik hissi: yeni bir anne rolü üstlenmek size zor gelebilir. Eğer tamamen acemi iseniz “neden bakamayacağım birbebek doğurdum ki?” diyebilirsiniz. Eğer anne rolünde paralı bir iş yaparken gördüğünüzden daha az saygı görüyor iseniz o zaman kendinizi daha az değerli bir kişi gibi görebilirsiniz. Ve kendiniz hakkında iyi hissetmemek umut kırıcı olabilir.
• Suçluluk hissetmek. Belki hamile kaldığınızda bu bebeği istemediniz ve şimdi isteseniz bile suçluluk hissediyorsunuz. Yada bebeği ilk gördüğünüzde güzel olmadığını düşündünüz veya annelik duygusundan zevk alamıyorsunuz ve kendinizi suçlu hissediyorsunuz. Veya yakıngelecekte işe dönmeniz gerektiğini düşünüp bebeğiniz için üzülüyor ya da yeterli bir gelir getiremediğiniz için suçluluk duyuyorsunuz. Sebebi ne olursa olsun suçluluk hissi çok yıpratıcı ve moral bozucu olabilir.Bütün bunların gerçek bile olsa geçici durumlar olduğunu ve herşeyin düzeleceğini düşünüp kendinizi telkin etmelisiniz.
• Eski siz için kederlenmek. Kaygısız muhtemelen keriyerinize yönlendiğiniz günler bebeğinizin doğumu ile beraber artık geride kalmıştır(en azından geçici olarak). Aynı zamanda siz yada eşinizle bir çift olarak ikiniz, zaman alan hobileriniz,dersler sinemalar gerçekçi olarak biraz askıya alınmalıdır.
• Görünüşünüz konusunda mutsuzluk. Eskiden şişman ama hamileydiniz, şimdi ise sadece şişmansınız. Hamilelik kıyafetlerini giymeye tahammül edemiyorsunuz ama başka bir şeylerde olmuyor. Bu durumdan kurtulmak için biraz karalı ve sabırlı olanız gerekli.
• Destek eksikliği. Eğer ailenizden ve arkadaşlarınızdan, ama özellikle kocanızdanyeterli destek göremiyorsanız o zaman yeni annelik göreviniz zorlu ve moral bozucu olabilir.
• Bebekle ilişkisi olmayan stresler. Aile, iş, parasal sorunlar da doğum sonrası depresyona sebep olabilirler.