Doğum sonrası çalışmak doğum sonrası kariyer hamilelik sonrası çalışmak doğum sonrası işe dönmek


Birçok kadın -sosyal, mesleki, maddi çeşitli baskılar nedeniyle bebeği doğduktan sonra evde kalma olasılığına sahip değildir. Ancak, böyle bir seçim yapma olasılığı olanlar karar verme aşamasında büyük sıkıntı çekerler. Çocuk bakımı uzmanları kendi aralarında uzlaşamadıkları için- bu kadınlara pek yol gösteremezler. Bazıları annenin bir işte çalışıp çocuğuna bakım koşullan sağlamasını zararlı değil hatta yararlı olarak nitelendirir. Diğerleri ise hem anne hem de babanın çalıştığı koşullarda çocuğun büyük zarar göreceğini bu nedenle ebeveynden birinin (pratik nedenlerle bu genellikle annedir) çocuk en azından üç yaşına gelene kadar hiç değilse yarım gün evde kalması gerektiğini hararetle savunurlar.

Araştırınalar bu konuda fayda sağlamamaktadır. Çalışma sonuçlan birbiriyle çelişmektedir. Bunun en önemli nedeni bu tür çalışmaların yapılmasının ve değerlendirilmesinin zor olmasıdır. (Annenin maaş aldığı bir işte çalışmasının veya çalışmamasının çocukları ne şekilde etkilediği nasıl ölçülebilir? Hangi etkilerin değerlendirilmesi önemlidir? Hangilerinin ölçümü zordur? Tahmin bile edemeyeceğimiz etkiler var mıdır? Problemler hemen mi görünür yoksa erişkinlikte mi ortaya çıkar?) Buna ek olarak araştırmacının tutumu da araştırmanın sonucunu etkilemektedir. Annenin ev dışında çalışmasıyla ilgili olarak net bir risk veya fayda tanımlanamadığı için bu kararı verme tamamen ebeveyne kalmaktadır.

Eğer siz de bu soruyu kurcalıyorsanız aşağıdaki konuları irdeleyerek kendiniz için en yararlı olanı seçebilirsiniz. Sizin öncelikleriniz nelerdir? Hayatınızda neyin sizin için en önemli olduğunu anlamaya çalışın. Bir kağıda önceliklerinizi sıralayın. Bunlar bebeğiniz, aileniz, mesleğiniz, maddi güvence, hayatın lüksleri, tatiller, ders çalışma gibi maddeleri içerebilir ve kapı komşunuzunkinden ya da yan masadaki çalışma arkadaşınızınkinden tamamen farklı olabilir. Önceliklerinizi belirledikten sonra bunların en önemlilerini gerçekleştirmek için çalışmanızın mı yoksa evde kalmanızın mı daha uygun olduğunu kararlaştırın. Hangi tam-zamanlı rol size daha uygun? Evde bebekle kalmanızın sizin için en iyisi olduğundan emin misiniz? Yoksa evde oturmak sizi sabırsız ve gergin mi yapıyor? İşe gittiğinizde bebeğinizle ilgili kaygılarınızı bir yana bırakabilecek misiniz, eve geldiğinizde bebeğinizle ilgilenirken ise işlerinizi ofiste terk edebilecek misiniz? Ya da hayatınızı kompartımanlara ayırmakta zorlanıp her iki durumda da elinizden gelenin en iyisini yapmakta güçlük mü çekeceksiniz? Bir başkasının bebeğinizin bakımını üstlenmesi konusunda rahat olabilecek misiniz? Kimsenin bu işi sizin kadar iyi yapabileceğini düşünmüyor musunuz? Yoksa evde olmadığınız saatlerde sizin yerinizi doldurabilecek birini (veya bir grubu) bulabileceğinize (şimdiden bulmuş da olabilirsiniz) inanıyor musunuz? Önemli adımlan kaçırma konusunda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Bebeğinizin ilk gülüşü, yalnız başına oturuşu, dört ayak üzerinde doğrulması ve emeklemesi veya bir adım atması bunları başkasından duymak sizi rahatsız edecek mi? Eğer bebeğinizin bir yeri incindiğinde bakıcıya doğru koşarsa kendinizi üzgün veya dışlamnış hissedecek misiniz? Bebeğinizle yalnızca akşam üzerlerini ve hafta sonlarını geçirerek onun sözlü olarak ifade etmediği ihtiyaçlarım ve duygularını anlayabilecek misiniz? Ne kadar enerjiniz var? Gerek duygusal gerekse fiziksel olarak yüksek bir enerjiye sahip olmalısınız ki sabahlan bebekle birlikte kalkıp, ardından işe hazırlanıp, bütün gün işte çalıştıktan sonra bebeğinizin, evinizin ve eşinizin ihtiyaçlarım karşılayabilesiniz. Her iki ebeveynin de çalıştığı çocuklu ailelerde enerji tükendiğinde bundan en çok zarar gören karı kocanın ilişkisidir.