Doğum sonrası kabızlık lohusada kabızlık lohusa döneminde kabızlık hamilelik sonrası kabızlık kabızlık nedenleri doğuma yakın bağırsak hareketleri


Doğum yapalı yaklaşık bir hafta oldu ve hala bağırsaklarımda bir hareket yok. Sanırım epizyotomi dikişlerinin açılacağı korkusuyla kabız oldum.

Doğum sonrası ilk dışkılama, loğusalık döneminin önemli aşamalarından biridir, ancak çoğu kez beklenildiği kadar erken görülmez. Hem fiziksel hem de psikolojik birçok faktör, doğum sonrası normal bağırsak fonksiyonlarının geri dönmesini geciktirir. Bunun bir sebebi, atılımda önemli rol oynayan karın kaslarının, doğum sırasındaki gerilmeye bağlı olarak, görevlerini gereğince yerine getirememeleridir.

Bir başka sebep, tıpkı mesane gibi, bağırsakların da doğum sırasında hırpalanmış olmaları ve bunun sonucunda hareketlerinin azalmasıdır. Bütün bunların yanı sıra, doğumun erken safhalarındaki artmış bağırsak hareketlerine (zaman zaman ishale bile neden olabilen), doğum öncesi yapılmış olması muhtemel bağırsak temizliğine, doğum sırasında gıda alımının az oluşuna ve belki de doğum sonrası erken dönemde, heyecan ve yorgunluk nedeniyle gelişen iştahsızlığa bağlı olarak bağırsaklar zaten normale oranla epey boşalmış olabilir. Belki de doğum sonrası bağırsak hareketlerinin en önemli engelleyicilerini psikolojik faktörler oluşturmaktadır; dikişlerin açılacağı korkusu, hastanede mahremiyetin olmamasına bağlı utanma duygusu ve dışkılamanın baskılanması. Sisteminizin tekrar düzene girmesi, nadiren hiçbir çaba harcamaksızın, kendiliğinden gerçekleşse de bu düzenlemeyi hızlandırmak ve kolaylaştırmak amacıya atacağınız birkaç adım olabilir.

Endişelenmeyin: Hiçbir faktör, bağırsak hareketlerinizi, bu konuda endişelenip dunnanızdan daha fazla engelleyici olamaz. Dikişlerinizin açılmasından korkmayın; açılmazlar (bazen açılacaklarınış gibi hissetseniz de). Ve tüm sistemin tekrar normal işleyişine dönmesi için birkaç gün geçmesi gerekse de bu konuda endişe duymayın bu dönem bazı kadınlar için diğerlerine göre biraz daha uzun sürer, hepsi bu.