Doğum sonrası arkadaşlık doğum sonrası arkadaşlık ilişkileri doğum sonrası arkadaş çevresi


Çocuğu olmayan arkadaşlarımın yanında rahat edemiyorum, fakat bebeği olan başka kimseyi de tanımıyorum. Kendimi çok yalnız hissediyorum.

Kişinin hayatındaki önemli değişiklikler, yeni bir okul, yeni bir iş, yeni bir evlilik, yeni bir topluluğa karışma, boşanma, çocukların yuvadan uzaklaşması, emeklilik, dul kalmak hemen her zaman kişinin hayatını şu veya bu şekilde etkiler. Yeni bir bebeğin dünyaya gelmesi de bu açıdan daha farklı değildir. Ancak, birçok kadın anne olduklarında diğer zamanlardan farklı olarak arkadaşlıklarındaki dengenin değişmesiyle nasıl baş edecekleri konusunda kararsızdırlar. Belki de bunun nedeni sizin kendinizi nasıl gördüğünüzle başkalarının sizi nasıl gördüğü arasında bu kadar çok fark olan başka bir durumun bulunmamasıdır (bazı kadınlar için boşanma veya dul kalma da kendilerini tanımlamada değişikliğe yol açabilir).

Bebekten sonra birçok faktör sosyal yaşantınızda değişikliklere neden olabilir. Öncelikle sosyalleşmek için zamanınız ve enerjiniz çok azalır. Bir diğeri, tekrar işe başlayana kadar bebeğinizin doğumundan itibaren altı hafta da sürebilir altı yıl da iş çevrenizdeki arkadaşlarınızdan hem fiziksel hem de duygusal olarak uzaklaşırsınız. Bir başka sebep de henüz değişmediyse bile çok yakında ilgi alanınızın değişecek olmasıdır. Dış politika, sinema, edebiyat hatta dedikodu hakkında konuşmak hoşunuza gitmeye devam etse bile son zamanlarda konuştuğunuz konuların çoğu bebeklerin egzersiz sınıflarının faziletleri, çeşitli pişik kremlerinden hangisinin daha iyi olduğu, bir bebeğin nasıl susturulabileceğine dair gözlemler ya da nasıl daha çok uyunabileceği, bebeğinizin kendi kendine dönmesi veya ilk dişini çıkarması konulu böbürlenmeler olacaktır.