Doğum korkusu hamile psikolojisi hamilelikte psikoloji hamilelikte eş desteği doğum sonrası eş desteği doğum sonrası depresyon ağlama nöbetleri ağlama nöbeti


Doğum korkusu ve hamilelik sürecinde yaşanan tüm olumsuzluklar kişinin “doğum sonrası depresyon” yaşamasına yol açabilir. Bu süreç doğacak olan çocukta da ciddi psikolojik etkiler yaratabilir. Hamilelik sürecinde unutkanlık, dalgınlık, isteksizlik, haIsizIik ve aşırı uyuma gibi belirtiler hem gelişim sürecinin bir parçasını temsil eder hem de depresyon belirtilerinin ilk kanıtlarıdır. Fakat bunlar dönemsel olarak kendini gösteriyorsa normaldir.

Ancak 3 aydan sonra sıklıkla tekrar ediyorsa ve zorlayıcı bir şekildeyse, mutlaka destek alınmalıdır. Aşırı duygusallık, her şeye nedensiz ağlama nöbetleri, kadının eşi tarafından desteklenmeye ve anlaşılmaya ihtiyacı olduğunu gösterir. Fakat eşi destek vermeye çalışsa da çoğu zaman yetersiz kalacaktır. Ancak destek vermemesi, durumun daha fazla kötüleşmesine neden olabilir.

Bu yüzden baba adaylarının eşlerine tam destek olması önemlidir. Baba adaylarının konuyla ilgili kitaplar okumasını ve herkesin yaşadığı bir durum olduğunu kabullenmesini sağlamak gerekir.