Çalışan anne çalışan annelere öneriler doğum sonrası işe dönmek doğum sonrası çalışmak


Bir bebek bekliyorsunuz ve çalışıyorsunuz. Kafanızda cevap bekleyen bir yığın soru var. Bu soruları bulunduğunuz ortama ve zorunluluklara göre tek tek analiz edip ondan sonra bir karara varmanız gerekiyor.

Kendinize ilk soracağınız soru şu olmalıdır. “Gerçekten çalışmam gerekli mi?” Bu sorunun da çok çeşitli cevapları vardır. Geçim sıkıntısından dolayı çalışmak zorunda olabilirsiniz. Çalışmaya alışmışsınızdır, evde durmak sizi mutsuz edebilir. Her iki durumda da hassasiyetle durmanız gereken konu, size bağımlı olan bir bebeğin ihtiyaçlarıyla kendi ihtiyaçlarınızı tartmanızdır. Biliyorsunuz ki çocuğunuzun ilk yılları onun gelişimi açısından çok önemlidir. Ve bu yıllar telafisi mümkün olmayan yıllardır.

İlk yıllarda bir bebeğin annesi ile birlikte olması idealdir. Anne sütüne ihtiyacı olduğu kadar, annesinin ilgi ve sevgisine de ihtiyacı vardır. Bu dönemde çocuğun yaşamında en etkili birey annedir. Çocuk her şeyi annesinden öğrenir. Yaşı kaç olursa olsun her çocuğun annesine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın en şiddetli olduğu dönem, gelişimin en süratli olduğu ilk yıllardır .. Bu beraberlikten çocuğun da annenin de zevk alması gerekir. Eğer evde oturup çocuğunuzla ilgilenmek sizi mutsuz ediyorsa çocuğunuzun gelişimine olumlu katkıda bulunamazsınız. O zaman seçiminizi çalışmaktan yana kullanmanız gerekir.

Geçim sıkıntısından dolayı çalışmak zorunda olan anneler ise durumlarını bir kez daha gözden geçirmelidirler. Acaba giderleri kısıp birkaç yıl çalışmadan çocuğumla ilgilenebilir miyim? Ne kaybederim? Ne kazanabilirim? Maddi olarak kazandıklarım, çocuğuma manevi olarak kaybettirdiklerimden daha fazla ve gerekli mi? Bütün bu soruların cevabını belki de çocuğunuzu kucağınıza aldıktan sonra vermelisiniz. Çoğu anne doğumdan sonra çocuklarına olan bağımlılıklarından dolayı, eğer zorunluluk yoksa işlerine dönmek istememektedir.