Doğum sonrası babanın izin alması doğum sonrası baba doğum sonrası bananın yıllık iznini kullanması doğum sonrası aile


Kocam yıllık iznini bebek doğduğu zaman kullanmak istiyor. Bu, yıl içinde daha sonra tatile çıkamayacağımız anlamına geliyor. Acaba bu gerekli mi?

Bu soru, çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babaların, bir gün  er ya da geç sonra ihtiyacı duymayacakları bir soru olacaktır. Diğer bir çok sanayileşmiş ülkede de olduğu gibi anneler ve babalar, bebekleri doğar doğmaz, otomatik olarak doğum iznine ayrılabileceklerdir. Fakat ABD’de henüz bu büyük gün gelmediği için, hızlı bir doğum sonrası dönemi evde geçirmek isteyen babalar, genellikle izinlerinin bir bölümünü ya da tamamını kullanmak zorunda kalırlar. Bu pek tabii ki, isteğe ve koşullara bağlıdır.

Çocuğun altını değiştirmek ve çamaşır yıkamak pek tatil sayılımasa da, bazı babalar bu ilk günlerden hoşlanır ve bir aile onlara lunaparktan çok daha fazla eğlence, Büyük Kanyon’un görüntüsünden çok daha fazla bir heyecan yaşatabilir. Ve bir dünya gezisinde elde edebileceğinden çok daha fazla anı ya sahip olabilir.

Eğer kocanız tamamen bu şekilde hissediyorsa, bebeğinizin doğumundan sonraki zamanı tatil ilan edin. Bununla birlikte, kocanızın -çamaşır yıkamak,basit yemekler pişirmek, evi süpürmek vb.ev işleriyle daha önceden haşır neşir olduğundan emin olmalısınız. (Elbette birçok koca bu işlerde zaten yeteneklidir, fakat bazıları ev işlerinde karılarından çok daha yetenekli olabilir.) Buna karşın, her zamankinden çok daha fazla yardıma ihtiyacınız olacağını düşünerek gerekli düzenlemeleri yaptıysanız ( anneniz geliyor, kız kardeşiniz iki haftalığına yanınıza yerleşiyor ve/veya bir bebek bakıcısı tutulmuş), kocanız kendisini gündüz evin içinde dolaşan bir beşinci kişi olarak hissedecek ve yeni doğmuş bebeğinin varlığını ancak gecenin sessizliğinde fark edebilecektir. O zaman, bu izin günlerini ailece yapılacak gerçek bir tatil için kullanmak daha anlamlı olacaktır. Eğer siz ve kocanız kendi kendinize bebeğinize bakabilecekseniz, kesinlikle, tüm ailenizive çevrenizdeki dostlarınızı yardıma çağırmayın. Bu anne, baba ve bebek için bir aile olmanın en iyi yoludur.