Yeni doğum yapmış annelerin sağlıklı bir şekilde zayıflayarak eski formlarına kavuşmasını sağlamayı amaçlayan “Doğum Sonrası Beslenme ve Egzersiz Programı”, Acıbadem Bağdat Caddesi Polikliniği’nde uygulanıyor. Egzersiz Eğitmeni Özgül Tuncer ve Beslenme Uzmanı Şengün Sangu programı anlatıyor.

Doğum sonrası egzersiz programı hakkında bilgi verir misiniz?
‘Doğum Sonrası Beslenme ve Egzersiz Programı’ yeni doğum yapmış annelerin eski formlarına kavuşmalarını sağlıyor. Acıbadem Bağdat Caddesi Polikliniği’nde başlayan program ayrıca bir annenin doğum sonrası ihtiyaç duyacağı tüm pratik bilgileri de kapsıyor.

Program neleri kapsıyor?
Özel beslenme planından, bebeği kucakta doğru taşıma egzersizlerine kadar, bir annenin doğum sonrası ihtiyaç duyabileceği pek çok pratik bilgiyi içeren program, beslenme ve diyet uzmanı ile bir egzersiz eğitmeni eşliğinde veriliyor. Doğum sonrası annelere öncelikle diyet ve süt kalitesini artırmak için doğru beslenme programı önerilirken, daha ileriki dönemde (doğumdan 2 ya da 3 ay sonra) egzersiz ve diyet programı paralel olarak uygulanıyor.

Doğumdan sonra anneler ne gibi egzersizlere ihtiyaç duyuyor?
Doğum sonrası anneler özellikle, iç karın, iç rahim, bel, sırt, kol, omuz, boyun ve bacak güçlenmesine ihtiyaç duyuyor. Vücudun güçsüz bölgelerine binen aşırı yük bu bölgelerde ağrılara sebep oluyor. Anneler doğum sonrası çocuklarını kucaklarında yanlış bir şekilde taşıdıkları için boyun, omuz, sırt ve bel ağrısı çekerler. “Wellness by Özgül” adıyla uygulanan program yoga, stretching kondüsyon ve nefes egzersizleriyle vücutta güçlenme, esneklik, yerçekimine karşı doğru duruş ve dayanıklı kaslar kazandırıyor. Böylece vücuttaki yanlış duruş ve güçsüz kaslar nedeniyle ortaya çıkan ağrılar en aza iniyor.