hamilelik 3 ay, hamilelik 3 aylık bebek, hamilelik 3 ay kanama, hamilelik 3 aylik, hamilelik 3 aya inecek kılıçdaroğlu, hamilelik 3. ay belirtileri, hamilelik 3. ay beslenme, hamilelik 3 aya inecek


İLK 3 AY (1-13. haftalar)

Dalgalanan hormonlarınız sabah bulantılarından akneye kadar hayatınızda bir sürü değişikliğe neden olacak. Göğüslerinizde hassasiyet hissedecek, beliren mavi damarları tespit edeceksiniz. Her zamankinden daha yorgun olacağınız için erkenden yatıp vücudunuzu dinlendirin. Bunlara rağmen, içinizde büyümekte olan bebek size son derece büyük bir sevinç yaşatacak.

Dönemin yapılacaklar listesi

Günlük: Duygularınızdaki ve vücudunuzdaki değişiklikleri gebelik günlüğü tutarak izleyin. Aynı zamanda doktorunuza soracağınız soruları da buraya kaydedebilirsiniz. Keşke düşünceleri kaydetmenin başkalarının da katılımıyla gerçekleşecek bir yolu olsaydı diyorsanız, var: Blog açın!
Test: Doğum öncesi ilk doktor ziyaretinizde anemiden hepatit B’ye kadar her şey için kan testi yapılması, kızamıkçık gibi hastalıklara karşı bağışıklığınız olup olmadığına bakılması gerekiyor.
Vitaminler: En az 400 mikrogram folik asit içeren doğum öncesi multivitaminlerinden almaya başlamadıysanız, mutlaka doktorunuzdan yazmasını isteyin.
Saç: Araştırmalar gebelikte saç boyamanın tehlikesi olmadığını gösterse de, pek çok doktor ilk üç ay uygulanmamasından, ikinci üç aylık dönemin beklenmesinden yana.
Kraker: Uzmanlar sabah bulantılarının plasentanın yüksek seviyede insan koryonik gonadotropini (hcg) salgılamasıyla ortaya çıktığı görüşünde. Gün içinde sık sık yemek; ekmek, kraker gibi karbonhidratlardan atıştırmak bulantıları azaltabiliyor. Bazı anne adaylarında zencefil çayıyla B vitamini de işe yarıyor.
Güneş: Gebelik hormonları renk hücrelerinin aşırı çoğalmasına, dolayısıyla sizin de UV ışınlarına hassasiyetinizin artmasına neden olur.

Dönemin hedefi