ikiz bebeklerÇocuk sahibi olan her 100 kadından 3’ü, ikiz veya üçüz dünyaya getirmektedir. İkiz bebeklere sahip olmak ise hem mutluluğu, hem de yapılacak işleri ikiye katladığı düşünülmektedir. İşte ikiz bebeklerinizi büyütürken bilmeniz gereken ve zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacak önemli ipuçları ;

Planlı hareket edin

Eğer planlı ve programlı hareket etmezseniz, artık bir hayatınız olmayacak demektir. Çocuk yetiştirmek tek başına yeterince zor iken, ikiz yetiştirmek daha zor olacaktır. Bu yüzden plan yapmalısınız. Uyku ve yemek saatlerini aynı saate programlarsanız, bir süre sonra buna alışacaklardır. İkizleri aynı anda emzirebilirsiniz İkizleri aynı anda emzirmeniz mümkündür. Bu en fazla 1 saat sürecek ve size zaman kazandıracaktır. Ama iki bebeği aynı anda emzirmenin iyi bir koordinasyon ve sabır gerektirdiğini de unutmayın. Diğer bir seçenek ise bir bebeği emzirirken, diğerini aynı anda biberon ile beslemek olabilir.

Bir beşik yeterli

Yeni doğan ikiz bebekler özellikle ilk başlarda aynı beşikte yatması olumlu olabilir. Eğer birlikte daha huzurlu uyuyorlarsa, tek beşiği paylaşmaları yatak dönemlerine başlayana kadar devam edebilir. Tek beşik yeterli olurken, iki koltuklu araba ve çiftli bebek arabasının olmazsa olmazlardan olduğunu da unutmayın.

Solunum problemleri

Yenidoğan ikizlerin solunum yolu problemleri yaşamaları normaldir. Çünkü ikiz bebeklerin erken doğmaları veya normalden daha küçük / zayıf olmalarına sık rastlanır. Bu yüzden de akciğerleri yeteri kadar gelişmeyebilir ve solunum sıkıntıları yaşayabilirler. Ama bu her iki bebeğin de solunum problemi yaşayacağı anlamına gelmemektedir. Eğer 32 haftalık ikiz bebekleriniz varsa ve biri solunum tüpüne ihtiyaç duyuyorsa, bu bebeğin solunum problemi yaşama ihtimali, daha gelişmiş akciğeri olan diğer bebeğe göre fazladır ve burun/nasal kanül yolu ile oksijene ihtiyacı olabilmektedir.