hamilelikte ikinci 3 ay, hamilelikte ikinci 3 ayda beslenme, hamileliğin ikinci 3 ayında beslenme, hamilelik ikinci 3 ay, hamilelikte son 3 ay, hamilelikte son 3 ayda kaç kilo alınır, hamilelikte son 3 ay beslenme, hamilelikte son 3 ayda beslenme


20. hafta civarında bağ dokular doğuma hazırlanarak yumuşayacağı,
genişleyen rahim mesaneye baskı yapacağı için sık sık tuvalete gideceksiniz. Yine de kendinizi çok iyi hissedeceğiniz bir dönem. Korkmadan manikür ve gebelik masajı yaptırabilirsiniz. Bebek doğduktan sonra kendinizi şımartmaya vaktinizin olmayacağını unutmayın!

Dönemin yapılacaklar listesi

Diş: Diş hekimine görünün. Tedavi edilmeyen diş ve diş eti hastalıkları, gebelikte yüksek tansiyon ve erken doğum riskini arttırır. İlk üç ay bulantı yüzünden gidememiş olabilirsiniz, o zaman şimdi vakit kaybetmeden randevunuzu alın.

Sebze ve meyve: Hamileyken her gün fazladan 300 kalori almanız gerekiyor. Elma, ıspanak, brokoli, yaban mersini gibi gıdalar tüketerek vücudunuza ve bebeğinize vitamin, mineral ve besin takviyesi yapın.

Ultrason: Bebeğinize bir göz atın! Çoğu kadın ultrasona 18-22. haftalarda girer. Doktorunuz bebeğin büyüklüğüne bakar, belki cinsiyetini de söyler. Bu dönemde ayrıca alfa feto protein (AFP), gebelik şekeri, bazı durumlarda amniyosentez yaptırmanız gerekebilir.

Alışveriş: Mağaza mağaza gezip bebek arabalarını denemenin ve size gerekecek diğer bütün gereçlere göz atmanın tam zamanı.

Sevişme: Kadınların çoğunda gebelik sırasında libido artışı olur. Doktorunuz aksini söylemediği sürece hamilelikte cinselliğin yasağı yoktur. Hatta hamilelikte seks, pelvis bölgesinde kan dolaşımının hızlanması nedeniyle her zamankinden daha güzel olur.

Tatil: Eşinizle baş başa son tatil fırsatını değerlendirmek istiyorsanız, şimdi, halen enerjiniz varken ve göbeğinizden ayaklarınızı görebiliyorken, gidin. Uçağa binecekseniz saat başı yerinizden kalkıp yürüyün; bacaklarınızda sıvı toplanmasını engeller. Genel uzman görüşü, 36. haftadan itibaren uçak yolculuğunun kesilmesi gerektiği yönünde.