doğum sonrası aşırı yorgunlukKadınların yaşamının en özel dönemlerini oluşturan hamilelik sürecinde anne adayları diğer kişilere nazaran daha çok yorulurlar çünkü fiziksel anlamda çok daha fazla efor sarfetmektedir. Anne karnındaki bebek yaşam ihtiyacını annenin bedenden sağlar bu durum anne adayında ciddi bir bedensel yorgunluğa neden olurken aynı zamanda ruhsal olarak da sürekli karnındaki bebeğini düşünmesi ayrı bir yorgunluğe neden olmaktadır.

Anne adayında mevcut bulunan kansızlık hali de bu yorgunluğu çok daha fazla artırmaktadır.

Gebelik Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalı ?

Hamilelik sürecinde düzenli ve sakin bir hayat sürmeniz yorgunluğu önlemenizde ve azaltmanızda temel işlevi görür. Gıdanızı doğru ve tam şekilde almanız da büyük önem taşımaktadır. Öğlen uykuları da anne adaylarını rahatlatmak vücutlarının dinlenmesini sağlamak açısından önem taşır.

Doktorunuzun tavsiyesi ile yapacağınız küçük egzersizler ve yürüyüşler ile birlikte ayağınızı uzatıp bebek bakımı ve sağlığı ile ilgili kitapal okumak veya internet sitelerini gezmek de annenin rahatlaması yolunda yararlıdır.

Çocuk sahibi olan anne adaylarının işi ilk kez hamile olanlara karşılık daha zordur çünkü hali hazırda bakmakla yükümlü oldukları çocuk veya çocukları vardır. Bu durumda eşe daha büyük sorumluluk düşmekte ve diğer çocukların bakımı ve beslenmesinde kocanın eşine çok daha fazla yardım etmesi gerekmektedir.

Anne adayı olarak ev temizliği yemek yapma konularında kendi anneniz veya kayınvalidenizin de yardımlarından faydalanabilir vücudunuzu yorgun hissettiğinizde kendinize mola vererek dinlenmenizi sağlayabilirsiniz.