hamilelikte kemoterapiBebeğin anne karnında gelişmesi ve büyümesi için anne adayının bir takım fiziksel değişimler geçirmesi çok doğal ve gerekli bir şey. Doğa, bebeğin ve annenin sağlığının korunması aynı zamanda bebeğin doğuma hazırlanması için kadın vücudunda bazı değişimleri gerekli görüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Mehtap Derelioğlu hamilelikte yaşanan değişimler ile ilgili bilgiler veriyor.
Hamilelik, kadın hayatının fizyolojik süreçlerinden biridir. Değişen hormonal yapı nedeniyle anne adayında hem bedensel hem de ruhsal bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerin büyük bir kısmı geri dönüşümlüdür. Yaşam şartları, beslenme alışkanlıkları ve hamilenin bulunduğu ortam bu değişikliklerin farklı oranlarda ortaya çıkmasına neden olur.
Anne adayında değişiklikler hamilelik süresince her ay farklı bulgular olarak ortaya çıkar. İlk aylarda adet rotarı ve ardından başlayan bel, kasık ağrıları olur. İlk dönemlerde halsizlik, uykuya eğilim, göğüslerde hassasiyet, adet olacakmış gibi kasıklarda dolgunluk, kimi hamilelerde ise bulantı, kusma şikâyetleri mevcuttur.

Daha sonra ki aylarda göğüslerde hassasiyet ve özellikle meme uçlarında renk koyulaşması başlar. Hamileliğin 4.ayından itibaren rahmin büyümesine bağlı olarak toplardamarlara basınç olması nedeniyle bacaklarda varisler ve kimi hamilelerde makatta hemoroid dediğimiz basur pakeleri (varis kümeleri) oluşmaya başlar. Özellikle hamileliğin 20. haftasından sonra annenin kilo alma eğilimi başlar. Bu konuda çok dikkatli olmalı ve anne adayı beslenme konusunda uzmanlar tarafından eğitilmelidir. Kilo almanın getirdiği eklem ağrıları bel, sırt ağrıları bu dönemde karşımıza çıkar. Rahmin büyümesine bağlı idrar torbasına basınç nedeniyle sık idrara çıkma ve mideye basınç nedeniylede mide kapasitesinin küçülmesine bağlı mide ağrı ve krampları ortaya çıkar.