hamilelikte fayda 10 besi


Hamilelik sırasında sağlıklı bir şekilde beslenmek kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Her şeyden önce aldığınız gıda ve besinler bebeğinizin ana kaynağıdır. Gebelikte beslenme konusunda akıllı seçimler bebeğinizin büyümesine ve kalkınmasına yardımcı olabilir.

Tahıllar
Tahıllar, temel karbonhidrat ve vücudunuzun ana enerji kaynağıdır. Pek çok tam tahıl ve zenginleştirilmiş ürünler aynı zamanda lif, demir, B vitaminleri, çeşitli mineral maddeler ve bir miktar protein içerir. Kepekli ekmek ve tahıl, yeterli folik asit almak için yardımcı olabilir.

Ne yenir:
Her gün kepekli tahıllı ürünler alınmalıdır ihtiyacınız kadar aldığınıza emin olun, yediğiniz besinlerin en az yarısında bol miktarda tahıl bulunmalıdır. Eğer bu miktar çok geliyorsa, endişelenmeyin. Bu sizin düşündüğünüz gibi olmayabilir.Kahvaltı için zenginleştirilmiş tahıllı ürünler, öğlen yemeği için yapılan bir sandviç, akşam yemeği için iki dilim kepekli ekmek ve kepekli makarna ile günlük almanız gereken tahıl miktarını alabilirsiniz.

Gebelikte beslenmenizi optimize etmek için, tam tahıllı gevrekler, esmer pirinç, kepekli makarna, tam tahıllı ekmek, şekerli tahıl ve beyaz ekmek kullanabilirsiniz. Bunun dışında bunlarla beraber pirinç ya da arpa, çorbalar, yemekler, güveç ve salatalar almayı deneyebilirsiniz.

Meyve ve sebze
Meyve ve sebze, gebelikte beslenmenin kritik bileşenleridir. Çeşitli vitamin ve minerallerin yanı sıra sindirimi kolaylaştıran lifler sağlarlar. Birçok meyve ve sebzede bulunan C vitamini, demir gelişimine yardımcı olur ve siz ve bebeğiniz için sağlıklı diş etleri teşvik eder. Gebelik sırasında diğer önemli bir besin kaynağı ise koyu yeşil sebzelerdir. Koyu yeşil sebzelerde A vitamini, demir ve folat vardır.