irmikli kabak tatlısı



Hamile kadınlar, beslenmelerini boş kalorilerle doldurmamak ve makul kan şekeri seviyesine ve daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak için hamilelik döneminde şekeri kısıtlamalıdır. Yapay tatlandırıcılar her iki açıdan da en iyi seçenek gibi görünmektedir. Boş kalori yoktur ve gayet tatlıdırlar. Tatlandırıcıların diğer bir avantajı da kan şekeri seviyesini yükseltmemeleri. Bu, gebeliğe bağlı diyabeti ya da başka metabolik sorunları olan kadınlar için bir avantaj olabilir.

Yapay tatlandırıcıların fetüse olan zararı makul alındığında ortay çıkmamakla birlikte, seçilecek tatlandırıcı da önemlidir. Aspartam; plasentaya geçmez ve Gıda ve İlaç İdaresi ile Amerikan Pediatri Uzmanları Beslenme Komitesi Akademisi, idare tarafından belirlenen kabul edilebilir. Günlük alım sınırlarında tüketildiği sürece hamile kadınların Aspartam kullanmasının güvenli olduğunu değerlendirmektedir.Hamile bayanların günde iki porsiyon Aspartam içeren meşrubatla kendilerini sınırlandırmaları önerilmektedir.Fenilketonüri denilen ,vücudun fenilalanin adlı amino asidi sindirme yeteneğinin bozuk olduğu hastalığı taşıyan kadınların Aspartam içeren her üründen kaçınmaları gerekir.

Tüm yapay tatlandırıcılar içinde fetüs için tehlike arz edeni Sakarin’dir. Sakarin zayıf bir kanserojendir. Plasentaya geçebilir ve fetüsün dokularına ulaşabilir. Hamile kadınlar sakarin kullanmamalıdır. Sukraloz (splenda);şeker molekülünün şekere göre yüz kat daha tatlı olacak şekilde değiştirilmesiyle elde edilir. değiştirilen yapısı nedeniyle Vücut tarafından emilmez ve sindirim sisteminde metabolize edilmez. Vücuda geçen eser miktarda plasentaya geçmiyor gibi gözükmektedir. Bu da yapay tatlandırıcı kullanmak isteyen kadınlar için sukralozu çok güvenli bir seçenek haline getirmektedir. Stevya ve bitkisel tatlandırıcıların savunucuları şekere göre güvenli ,doğal ve kalorisiz bir alternatif olduğunu iddia etmektedirler.Öte yandan genel kullanım için güvenli olup olmadığı değerlendirmek açısından stevia açısından yeterli çalışma yapılamamıştır ve fetüsü nasıl etkileyebileceği konusunda bilgi yoktur.Daha titiz testler yapılana kadar test edilmemiş bir maddeyi kullanarak bebeğin sağlığını riske atmanın bir gereği yoktur. Hamilelikte yapay tatlandırıcılar beslenmeye kötü bir şey eklemiyor olabilir ancak iyi şeyler de katmazlar. Bu yüzden kullanımına özen gösterilmelidir.