hamilelikSigara, alkol ve doktorunuzdan habersiz alınan ilaçların hepsi, tüm gebelik süresince ve özellikle de bebeğin organlarının oluştuğu ilk üç ayda zararlıdır.

Sigara Kullanımı

Sigara içmeniz bebeğinizi oksijensiz bırakır. Sigara içen annelerde erken doğuma ve düşük kilolu bebeklere daha sık rastlanır. Sigara ayrıca düşük, ölü doğum ve anomalili bebek sahibi olma risklerini de arttırır. Ne kadar çok sigara içerseniz risk de o ölçüde çok olacağından sigarayı bütünüyle bırakmalısınız. Günde bir-iki sigara bile bebeğe zarar verebilir; başka bir anlatımla, sigarayı azaltmak çözüm değildir. Çevrenizde sigara içilmesi bile bebeğin sağlığı için benzer tehlikeler oluşturabilir, giderek beklenmedik ölüm etkenlerinden birine dönüşebilir. Bu nedenle gebeliğiniz süresince sigara içilen ortamlardan uzak durun. Eşiniz sigara içiyorsa, bırakması için çaba gösterin.

Alkol

Haftada bir-iki kadeh şarap içmenin size ya da bebeğinize zararı olmayabilir; yine de hiç içmemek en iyisidir. Bu konuda güvenlik sınırının ne olduğunu kimse bilmediğinden, en doğrusu hiç alkol kullanmamaktır. Düzenli alkol tüketimi ağır zararlara neden olabilir, hele aşırıya kaçılması çok tehlikelidir.

İlaçlar

ilaçların birçoğu bebeğe zararlı olabilir. Bu nedenle gebe olduğunuzu bilen bir doktor vermemişse, gebeliğiniz süresince tüm ilaçlardan kaçınmalısınız. Buna aspirin gibi basit görünen ilaçlar da dahildir. Kimi zaman şifalı bitkilerin ilaçlardan daha az tehlikeli olduğu düşünülür, oysa bu bitkilerin çoğu güçlü etken maddeler içerir. Bu nedenle, doktorunuz ya da mesleği tıp olan bir uzman önermedikçe bu yola hiç başvurmayın. Şeker hastalığı gibi önemli bir hastalığınız varsa doktorunuz ilacınızın dozunu gebeliğe göre düzenleyebilir.