hamilelikte doğru beslenmeHem bebeğiniz hem de kendiniz için doğru beslenin!

Hamilelik döneminde hangi besinleri tüketip, nelerden uzak durmanız gerektiğini biliyor musunuz? Siz yararlı besinler tüketirseniz bebeğinizinde sağlıklı gelişeceği gerçeğini unutmayın!

Sağllkll bir bebek dünyaya getirmenin öncelikli şartlarından biri de hamilelik döneminde doğru beslenmedir. Çünkü bebeğiniz sizden beslenir. Yani artık neredeyse iki kişilik yeme dönemindesinizdir. Bu düşünce anne adaylarına gereğinden fazla kilo aldırsa da, aslında temel kural yeterli ve dengeli beslenmektir. Vitamin ve mineral içerikli besinleri ihtiyacınız olduğu kadar tüketrnek, hem sağlıklı beslenmeniz hem de aşırı kilo almamanız açısından önemlidir. Medical Park Göztepe Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Arzu Gökmen, anne adaylarına nasıl beslenilmesi gerektiğiyle ilgili bilgiler verdi. Ayrıca vitaminierin anne ve bebeğine tek tek faydalarını anlatıp örnek bir menü de hazırladı.hamilelikte sağlıklı beslenme

Her besin grubundan tüketin
Hamileliğin hangi döneminde olursanız olun hiçbir şey için geç kalmamışsınızdır. Beslenmeyle ilgili atacağınız her doğru adım, hem sizin hem de bebeğiniz için yararlıdır. Doğuma yakın dönemde bile olsanız, beslenme konusunda yapacağınız iyileştirmeler, bebeğinizin doğum sonrası ilk 6 aylık dönemdeki vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Anne adayları, şeker ve yağ içeriği yüksek gıdalar hariç, tüm temel besin gruplarının her birinden yeterince ve düzenli olarak tüketmeye özen göstermelidir. Hamilelikte 9-12 kilo alımı normaldir, Ancak hamileliğe fazla kiloyla başladıysanız eğer 8 kilo alarak da hamileliğinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer ikiz bebek bekliyorsanız bu oran 22 kiloya kadar çıkabilir.
Aktivitelerinize devam edin
Hamilelikte fiziksel aktivite çok önemlidir. Çünkü egzersiz yapmak, kas yapısını ve kan dolaşımını geliştirmeye yardımcı olur. Doktorunuzun kontrolünde planlanmış bir aktivite programı, ağrılarınızı (özellikle bacak ve baldır) azaltır, genel sağlığınızı düzenler ve rahat uyumanıza yardımcı olur. Böylelikle sizi doğuma hazırlayarak, kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Bu nedenle yürüyüş, yüzme ve hafifletilmiş aerobik gibi egzersizler kişiye göre ayarlanmalıdır.
Dikkat edilmesi gerekenler
• Hamilelik süresince kafeinli içeceklerin tüketimine dikkat edin. Bazı anne adaylarında kafein tüketimi, reflü ve mide bulantısı gibi şikayetlere neden olabilir. Bebek üzerine kafeinin kesin etkisi bilinmemekle birlikte, günde en fazla 1-2 fincan çay veya kahve tüketilebilir. Ayrıca çay besinlerle birlikte alındığında demirin etkisini azalttığından demir eksikliğine sebep olabilir. Bu nedenle çayı yemeklerden 40 dakika sonra ve mutlaka açık olarak için.
• Sigara içmeyin, alkol tüketmeyin.
• Tatlandırıcı ve konserve ürünlerden uzak durun.
• Çiğ et veya çiğ balık tüketmeyin.
• Salata, sebze ve meyvelerin iyi yıkanmış olmasına dikkat edin. Temizliğinden emin olmak için yeşillikleri sirkeli suda bekletebilirsiniz
• Taze sıkıimış meyve suları ve taze pişmiş sebze yemeye özen gösterin. Beklemiş, bayatlamış ürünler asla tüketmeyin.
• Haftada 1 kez kurubaklagil, 2 kez balık, 3 kez kırmızı et, 1 kez de hindi ve tavuk tüketerek beslenmenizde protein dengesini kurun.