hamilelikte et, hamilelikte et beni neden çıkar, hamilelikte etsiz çiğ köfte zararlı mı, hamilelikte et yemek, hamilelikte etli çiğ köfte, hamilelikte et parçası gelmesi, hamilelikte etten tiksinmek, hamilelikte et beni artışı


Gebelik sürecinde annenin kan hacmindeki artışa bağlı olarak hemoglobin miktarı azalmaktadır. Kanın bileşimindeki hemoglobin için demir, elzemdir. Hemoglobin, gelişen bebeğe plasenta ile oksijen taşımaktadır. Hemoglobin düzeyinin 11-12 g/dl olması sağlıklı bir doğum için yeterlidir. Kırmızı et kaliteli bir demir kaynağı olduğu için diyette özellikle yer verilmelidir. Alınan demirin emilebilmesi için her öğünde C vitamini içeren yiyecekler mutlaka yenmelidir.

Gebelikteki demir ihtiyacını karşılamak için besinlerle yeterli miktarda demir alımı zor olabilir (Demir kaynaklarından emilimin yetersizliği, demirden zengin besin tüketiminin az olması). Bu nedenle, diyetisyenler demirden zengin bir diyete (kırmızı et, kümes hayvanları) ek olarak demir ilaçları önerebilir. Gelişen bir bebeğin vücut hücreleri, anne vücudundaki değişiklikler ve özellikle de plasenta, proteine gereksinim duyar. Anne karnındaki bebeğin büyümesi, ortalama 950 g kadar protein birikmesi demektir. Bu nedenle hamilelerin, günlük fazladan 20 gram proteine ihtiyacınız vardır (veya 1.2 g/kg) .

Gebe olmayan kadınlar için önerilen protein 50-60gram iken, gebelik döneminde 70-80 grama çıkmaktadır. Örnek verecek olursak; 90 gram kırmızı et (yaklaşık 3 köfte) 20 gram protein içerir. Etler iyi kalite protein kaynaklarıdır. Protein gereksiniminin arttığı bu dönemde diyette mutlaka yer alması gerekir. Etin kendisi protein içerdiği için suyundan ziyade kendisi yenilmelidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için koroner arter hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi hastalığı olan hamileler diyetisyen kontrolünde yağsız kırmızı et ve derisiz beyaz eti (tavuk, hindi) ve balık etini tercih etmelidirler. Etin pişirilmesinde kızartma yöntemi asla tercih edilmemeli haşlama,buğulama ya da ateşe direk temas etmeden yapılan ızgara yöntemi kullanılmalıdır.