gebelik diyabetiDiyabet tedavi edilmediğinde tüm vücudu etkileyen sorunlara neden oluyor. Özellikle hamilelikte ortaya çıkan diyabet gerekli takip ve tedavi uygulanmazsa bebek üzerinde ciddi sorunlara neden olabiliyor. Amerikan Hastanesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Tahir Haytoğlu bilgiler veriyor.

Diyabet yaşam boyu sürecek olan ciddi bir metabolizma bozukluğu durumudur. Metabolizma, vücudumuzun alınan yiyecekleri, büyüme ve enerji için kullanması anlamına gelir. Diyabet tedavi edilmediği takdirde, vücudun hemen hemen bütün organlarını etkileyen komplikasyonlar gelişebilmektedir. Kontrol altında olmayan diyabet, körlüğe, kalp ve damar hastalıklarına, inmeye (felç), böbrek yetmezliği ve sinir sisteminde harabiyete yol açmaktadır. Gebelik süresince diyabeti kontrol altında olmayan annelerin çocuklarında doğumsal bazuklukların görülme riski çok daha fazladır.
Hemen herkes diyabeti (Şeker Hastalığı) olan birini tanır. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon diyabet hastası (nüfusun %7-9’u) olduğu tahmin edilmektedir. Bunların 1,5 milyonu diyabet hastası olduklarını bilmemekteler.
Diyabeti düşündürecek olan başlıca şikayetler:

. Tuvalete sık çıkma
. Ağız kuruluğu
. Hızlı kilo kaybetme
. Halsizlik ve çabuk yorulma
Ne yazık ki hastaların çoğu kendilerinde bir bozukluk olduğunun farkında değildir. Ancak organ fonksyonlarında bozulma geliştiğinde, yani diyabetin ileri safhalarında tanı konulabilmektedir. 25 yaşından itibaren düzenli açlık kan şekeri tetkikleri yapılmalıdır.