balıklı gıdaHamilelik döneminde beslenmenize balık eklemek Omega-3 yağ asitleriyle protein alımını arttırmanın harika bir yoludur.Çeşitli araştırmalar Omega-3 yağ asitleri açısından zengin balık yağı destekleri kullanımıyla daha uzun süreli gebelik ve daha yüksek doğum ağırlığı arasında ilişki olduğu görülmüştür.Omega-3 yağ asitleri beyin dokusunun bir bileşeni olduğundan fetüsün gelişmekte olan beyni için annenin beslenmesinde bu tip yağların yüksek seviyede alınmasının yararlı olabileceği hipotezi öne sürülmüştür.

Öte yandan balık yemenin bir de ciddi bir sakıncası vardır. İnsanların neden olduğu kirlilik nedeniyle ,bazı balıklar fetüsün gelişmekte olan sinir sistemine zarar verebilecek seviyede civa içermektedir artık. Özellikle risk oluşturan balıklar, bedenlerinde ortamlarından aldıkları civayı daha fazla biriktiren uzun ömürlü balıklardır.

Neyse ki ton balığı ve somon gibi çok popüler balıkların çoğunda civa oranları daha düşüktür ve hamilelik döneminde tüketilmeleri güvenlidir.Öte yandan bu daha güvenli balıklar bile ancak makul miktarda tüketilmelidir.Güvenli olması için Gıda ve ilaç idaresi(FDA) aşağıdaki basit tedbirleri izlemeyi öneriyor.