Gebelikte aşermeye son

hamilelikte aşerme ilk hafta


Aşerme gebelik süresince anneler açısından muazzam ve değişik bir duygu olabilirken, babalar içinse bir sıkıntıya dönüşebilir. Gecenin bir yarısı annenin canının herhangi bir yiyecek çekmesi, babanın o saate yollara düşmesine sebep oluyor. Annenin canının mevsimine uygun olmayan bir meyve çekmesi de babayı bazen çıldırtabilmektedir. Örneğin, annenin kışın canı karpuz çekebilir. Ancak şüphesiz ki, bu aşerme durumu anne ve baba adayları için yaşanılması mutluluk verici olan ve unutulmayan hamillğin güzel anlarındandır. Aşermenin kısacı ne olduğundan bahsedecek olursak, bilindiği gibi hamilelik süresince anne adayının mide bulantısı, kusma, bazı gıdalara karşı aşırı isteklilik ya da isteksizlik halinde olması halk arasında ‘aşerme’ olarak adlandırılmıştır.

Aşerme genellikle hamileliğin ilk 3 ayında meydana gelmektedir. Aşermenin sebepleri ise tam olarak bulunamamıştır. Uzmanların görüşüne göre, bunun sebebi hamilelikle beraber meydana gelen hormonsal değişiklilikler ve kan şekeri seviyesindeki değişmelerdir. Aşermenin bilimsel olarak belirtileri ise, bulantı ve kusmalardır. Bunlar bünyeye bağlı olarak kişiden kişiye değişlim gösterebilirler. Hamilelikte 4. haftaya ulaşıldığında genel olarak kusma sorunu kaybolur. Ancak bazı anne adayları bu durumu 5 ve 6. aya kadar da yaşayabilmektedir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde uzmanların genel olarak vardığı kanı, aşermenin anne ve bebeği açısından çok faydalı olduğu yöndedir. Bu yüzden aşermeyi rahatsızlık ve hastalık olarak ele almak çok yanlış olur. Aşermenin anne karnındaki bebeği fizyolojik olarak koruduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.