Hamilelikte doğru beslenmeEvde canınız sıkılmışsa, ofiste yoğunsanız –hele ki masa başı iş yapıyorsanız- abur cubur yiyebilme potansiyeliniz yüksek demektir. Ama bu sırada unutmamanız gereken bir şey var. Siz hamilesiniz ve beslenme düzeninize her zamankinden daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin eğer öğlen bir kase sütlü tatlı yediyseniz o gün menünüzden bir su bardağı süt ve bir dilim ekmeği çıkarmalısınız. Başka nelere mi dikkat etmelisiniz? Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Tutar bizleri bilgilendiriyor.

Hamilelik döneminde, anne adayı beslenme düzeninin bütün ayrıntılarına dikkat etmelidir. Çünkü hamilelik döneminde beslenme, hem bebeğin anne karnında sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gereklidir hem de anne adayının hamilelik sürecinde reflü, kabızlık, hipertansiyon ve hamilelik diyabetinden korunmasına yardımcı olur.
Beslenme düzeni içerisindeki en önemli konulardan biri de ara öğünlerdir. Anne adayının gün içerisinde 3-4 saatten uzun aç kalmayacak şekilde beslenmesi; hem kan şekerinin dengeli olması hem de bebeğin yeterli beslenmesi açısından önem taşır.

Hamilelik döneminde, değişen hormon dengesine bağlı olarak iştah düzeyinde de değişiklikler olabilir. Hamilelik döneminde artış gösteren hormonlar genelde iştah düzeyinin artmasına neden olur. Bu nedenle anne adayının iştahını kontrol etmesi gerekir. Yoksa yüksek düzeyde kilo alımı gerçekleşebilir.