diş etiBilindiği gibi halk arasında “her hamilelikte bir diş kaybedildiğine” ilişkin bir inanç vardır.

Her ne kadar bu mana gerçeği yansıtmasa da, hamilelik döneminde bedenin diğer bölgelerinde olduğu gibi, dişlerde ve diş etlerinde de bir takım değişikliklerin görüldüğü doğrudur.

En sık karşılaşılan sorun ise hamileliğin ikinci veya üçüncü ayından başlayarak, giderek şiddetlenen ve dokuzuncu ayında gerilemeye başlayan dişeti iltihabıdır.

Bu durumun en belirgin özelliği, dişetlerinde şişlik, kolayca kanama ve kırmızılıkların görülmesidir. Dişeti dokusu vücuttaki progesteron hormonunun belirgin bir şekilde artmasına bağlı olarak dışarıdan gelen gerek mikrobik, gerekse yaralanma şeklindeki uyarılara abartılı bir şekilde yanıt verir.

Hamilelik öncesinde, dişetleri sağlıklı ve iyi bir ağız bakımı uygulayan bireylerin, hamilelik döneminde yukarıda anlatılan şekilde sorunlarla karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür. Eğer hamilelik öncesinde dişetlerinde kanamalar ve şişlikler varsa, gebelik süresinde bu sorunların şiddetlenmesi yüksek bir olasılıktır.

Hamilelik döneminde ilk üç ay hariç (çok mecbur kalındığında ilk üç ay da olabilir) diş çekimi ve her türlü tedavi mümkündür.

Hamilelik döneminde diş hekiminin yaptığı kontroller her zamankinden daha fazla önem taşır. Çünkü vücuttaki hormonal dengenin sürekli ve hızlı bir şekilde değişmesi, dişlerin daha yakından takip edilmesini ve ortaya çıkan sorunlara geciktirilmeden müdahale edilmesini gerektirir.

En doğrusu, gebelik öncesi, ağız ve diş bakımını yaptırarak, gebelik süresince de kontrollere gitmektir.