kitapların üstünde dağılmış kız bebek

hamileler için kitap, hamileler için kitap önerileri, hamilelik için kitaplar, hamilelik için kitap, hamileler için önerilen kitaplar, hamileler için dini kitaplar, hamileler için okunacak kitaplar, hamileler kitap


Planlayarak hamile kalanlardan mısınız yoksa piyangodan vuranlardan mı?

Biz bir brunch’ta karar verdik bizim için artık vaktin geldiğine. Arkadaşlarımız birer birer kucaklıyorlardı yavrularını, geride kalan olma duygusu bizi rahatsız ediyordu ve gördüğümüz her bebek içimizde başka tellere vuruyordu. Çocuksuz hayat artık rahat gelmiyordu da, o rahat batıyordu bize belli ki.

İstediğinde şıpın diye bebeğin olacak diye de bir şey yok tabii. Biz bebek isteme kararını ertelemekle o kadar meşguldük ki, bunu hiç hesaba katmıyorduk:

Ben küçükken geçirmediğim kızamıkçık hastalığından yedim örneğin sırada bekleme cezasını. Kızamıkçığa bağışıklığım yoktu ve gebeyken geçirmek de tolere edilmeyecek bir durumdu. Öyle olunca bağışıklık kazanmam için 3 ay beklemem gereken bir aşı olmuş, tam oluşmadığı için de üzerine 1 ay daha beklemiştim. Yani bırak yavruyu kucaklamayı, denemeye başlamak için 4 uzun ayım vardı.

Bu beni çok üzmüştü hatırlıyorum. Çocuk sahibi olanların aynı büyük ve eğlenceli partiye davetli mutlu bir güruh olduğunu kavradığım günler o günlerdi tam çünkü. Ama bu bana hazırlanabilmem için de 4 uzun ay vermişti.