depresyondan korkmak


Hamilelik süresince depresyon şaşırtıcı olsa da sıklıkla görülen ancak korkulacak bir yanı olmayan çünkü aynı zamanda tedavi edilebilen bir durumdur.

Hamilelik eğlence, coşku ve beklenti dönemi olmalıdır. Ancak yapılan araştırmalara göre ortalama her sekiz hamile kadından biri tüm bunların aksine hamilelik dönemlerinde kendilerini üzgün, stresli, şaşkına dönmüş ve bitkin hissettiklerini dile getirmektedirler. Uzmanlar bebek beklerken depresyonla mücadele etmeye çalışan annelerin kesinlikle tedaviye ihityaçları olduğunu dile getirse de bu durumdaki kadınların birçoğu yardım çağrısı yapmamaktadırlar. UC San Diego Doğum Ruh Sağlığı Kliniği müdürü psikiyatrist Dr. Katie Hirst, ¨Hamilelikte depresyonla boğuşan anneler mutsuz olduklarını kabul etmekte oldukça zorlanıyorlar¨ diyor. Dolayısıyla bu kabul edemeyiş de beraberinde tedaviyi kabul etmeyi de gittikçe zorlaştıran bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Oysa bu durum, tedavi edilmediğinde hamilelik depresyonu bebeğin prematüre yani erken doğma riskini artırıyor ve bebeğin doğum kilosunu düşürüyor. Üstelik hamilelik depresyonunun zararları yalnızca bebekle ilgili değil, anne de doğum sonrasında bu depresyondan etkilenebiliyor. Tedavi edilmeyen doğum öncesi depresyon doğum sonrasında da depresyon riskini oldukça artırıyor. Kendinizi eskiden olduğu gibi dinamik, pozitif hissetmek için uzman görüşlerinden derlediğimiz yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelik depresyonunun; asabilik, çabuk öfkelenme, uyku düzenindeki değişimler, iştah ve yeme düzeninde dalgalanmalar, halsizlik gibi belirtileri, hamilelik belirtileriyle oldukça benzerlik göstermektedir. Bu yüzden olumsuz duygularınızı kendi kendinize yapacağınız hormonlarınızdaki dengesizliklerle açıklamaktansa bir doktora başvurmak her zaman daha doğru bir çözüm olacaktır. Florida State Üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatri profesörü Dr. Heather Flynn, kadın doğum uzmanınızın depresyon belirtilerini anlattığınızda size kendi yardım edeceğini ya da yardım etmesi için hamilelerin ruh sağlığı üzerinde uzmanlaşmış bir meslektaşına yönlendireceğini söylüyor. Bu nedenle hamilelik depresyonunda önemli olan belirtileri fark ettiğinizde bir uzmana danışmak ve yardım talep etmektir.