Hamilelikte yeni bir hayata adaptasyon çabasından doğan stres kişiyi huzursuz ve mutsuz hale getirebilir. Bu dönemde normalde bulunan hormon seviyelerinden çok değişen hormon seviyeleri depresyonun oluşumuna sebebiyet verebilir.

Hamilelikte annelerde mutsuzluk, alınganlık, kaygı, stres ve takıntılar gözlenebilir. Kadınların yaklaşık beşte biri hamilelik döneminde depresyon belirtileri gösterir. Bu dönemdeki belirtiler hamileliğe has hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak düşünülüp, normalmiş gibi değerlendirilebilir. Oysa bu düşünce hem anne hem de bebeğin sağlığı açısında önemli sakıncalar doğurabilir. Psikolog Yelda Öge’den hamilelik depresyonu hakkında bilgi alıyoruz

Hamilelik(Gebelik) depresyonu nedir?
Hamilelik depresyonu anne adaylarının yaklaşık yüzde 10-20’sinde görülen bir durumdur. Hamilelik dönemi bir anne adayı için sevinç, heyecan, mutluluk gibi duyguların yanı sıra zaman zaman korku, endişe gibi duyguları da getiren inişli çıkışlı duygu durumlarına neden olan bir dönemdir. Bu nedenlerle ve ayrıca hamilelikteki hormonal değişikliklerin de etkisiyle anne adaylarının bir kısmında depresyona kadar varan duygu durum değişiklikleri görülebilmektedir.
Daha önceden geçirilen bir depresyon, aile ilişkilerindeki sıkıntılar, gebelik öncesi ve gebelik sırasında çıkan tıbbi problemler, stres gibi durumlarda gebelik depresyonuna katkıda bulunmaktadır.

Hamilelik Döneminde (gebelikte) psikolojik sorunların nedenleri nelerdir?
Hamilelik döneminde yaşanan psikolojik sorunlar çok hafif düzeyde olabildiği gibi ciddi düzeylerde de olabilmektedir(depresyon gibi).Bu sorunların nedenleri ise;
Test sonuçlarını beklemeye bağlı gelişen stres
Annenin hamilelikte ve sonrasında vücudundaki değişimler nedeniyle estetik kaygılar yaşaması
Doğum ve sancılar, ağrılar ile ilgili korku ve endişeler
Bebeğin sağlık durumu ile ilgili endişeler
Çocuk sahibi olmanın getireceği sorumluluk ile ilgili kaygılar
Eş ve diğer aile bireylerinden yeterli destek ve ilgi görememesi ve doğumdan sonra da görememe korkusu
İstenmeyen gebelikler, istenmeden yapılan evlilikler