gebelik depresyonu nasıl tedavi edilir


Tüm kadınların yaklaşık beşde birinin hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ettiğini ve bu kadınların da yaklaşık olarak dörtte birinin majör depresyon geçirdiğini biliyor muydunuz?
Depresyon her 4 kadından 1’ini hayatının bir döneminde etkileyen bir duygu durum bozukluğudur, dolayısıyla bu hastalığın hamilelik dönemindeki kadınları da yakalaması şaşırtıcı değil. Ancak hamilelik sırasında geçirilen depresyon sıklıkla teşhis edilmiyor, çünkü herkes bunun hormonal değişikliklerin bir sonucu olduğunu düşünüyor. Oysa bu düşünce hem anne hem de bebeğin sağlığı açısında önemli sakıncalar doğurabilir. Depresyon hamilelik sırasında da tedavi ve kontrol edilebilen bir hastalıktır, ancak ilk adım olarak yardım ve destek aranması, hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır.

Hamilelik sırasında depresyon nedir?
Hamilelik depresyonu, ya da antepartum depresyon normal depresyon gibi bir duygu durum bozukluğudur. Duygu durum bozuklukları beyin kimyasındaki değişimleri içeren biyolojik rahatsızlıklardır. Hamilelik sırasındaki hormon değişimleri beyindeki depresyon ve anskiyete ile direkt olarak bağlantısı bulunan kimyasal maddeleri etkileyebilir. Zor yaşam olayları da bu değişimleri artırarak hamilelikte depresyon yaşanmasına neden olabilir.

Hamilelik depresyonun belirtileri nelerdir?
Depresyon geçiren kadınlar aşağıdaki belirtilerden bazılarını 2 hafta boyunca veya daha uzun süre yaşarlar:

– Sürekli üzüntü hali

– Konsantre olma güçlüğü

– Çok az veya çok fazla uyuma

– Genellikle haz veren aktivitelere olan ilginin kaybolması