HAMİLELİK DEPRESYONU ANNEYİ DE BEBEĞİ DE ETKİLİYOR
Kadınlarda hayatlarının farklı dönemlerinde en az bir kez kendini gösteren depresyon, özellikle de hamilelikte ve doğum sonrasında daha baskın olarak karşımıza çıkıyor.

Hamilelikte bebek ve kendi sağlığı konularında stres yaşayan anne adayı, değişen hormonal dengeler nedeniyle depresyon riskiyle karşı karşıya kalıyor. Hamilelik depresyonu nedir, kişileri nasıl etkiler ve bu konuda neler yapılmalıdır? Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz’un konuyla ilgili görüşleri şöyle…

HAMİLELİK DEPRESYONU NEDİR?
Tıpta antepartum depresyon olarak adlandırılan hamilelik depresyonu, hamilelik döneminde ortaya çıkan, normal depresyondan belirtileri açısından çok da farklı olmayan duygu durum bozukluğudur. Bu bozukluklar, beyin kimyasındaki bazı hormonal değişimler nedeniyle ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında beynin kimyasındaki değişimler, depresyon ve anksiyete ile ilgisi bulunan kimyasal maddeleri etkileyebilir. Anne adayı bu dönemde çocuğun sağlıklı doğması, bebekle yeni bir hayata nasıl adapte olacağı gibi konularda yoğun stres yaşar, hormonların da etkisiyle söz konusu süreç daha zorlu hale gelebilir.

HAMİLELİK DEPRESYONUNUN BELİRTİLERİ
* Sürekli üzüntülü bir mizaç
* Çok fazla ya da az uyumak, uyku düzeninin bozulması
* Bozulan uyku düzenine de bağlı olarak güne yorgun başlamak
* Konsantre olma güçlüğü
* İlgi duyulan şeylere artık yeterince ilgi duyulmaması
* Doğacak çocuk ve kişinin kendisiyle ilgili karamsar düşünceler
* Çocuğa psikolojik olarak hazır olmama
* Ölüm ve intihar düşüncelerinin tekrar ederek akla gelmesi
* Huzursuzluk, suçluluk ve değersizlik duyguları
* Aşırı yeme ya da yemek yemede zorlanma