Hamilelik döneminde hem anne de hem de babada yeni sorumlulukların getirdiği bazı sıkıntılar olabiliyor. Hamilelik döneminde yaşanan psikolojik sorunlar ve bunlarla baş etme yollarını, Psikolojik Danışman ve Eğitmen Tansu Oskay anlattı.

Kişi hamile olduğunu öğrendiği an kişisel bir değişim, kendini farklı bir şekilde gerçekleştirme arzusu, büyüme ve gelişme dönemine girer. Artık tüm dünyaya ve kendi dünyasına bakış açısı değişmiştir. Birçok zaman bu gelişim ve değişim dönemine baba adayı da paralel olarak girer. Aile yeni bir evreye geçtiğini hisseder.

İlk üç ay

Hamileliğin ilk evresi hamileliğin tatlı bir heyecanının yaşandığı dönemdir. Erken gebelik döneminde sonlanma riskinin oluşu kişiye doktoru tarafından anlatılsa bile, bu ihtimali bilmek araştırmalara göre hamilelerde kaygı ve depresif belirtiler yaşama oranını % 20’den fazla etkilemez. Anne adayı, pozitif psikoloji ile % 80 diliminde olmak istiyorsa küçük bazı günlük düzenlemelere gitmeyi denemelidir. Örneğin vücuttaki ilk haftalar yaşanan yoğun değişimin ürünü olan yorgunluk ve uyku durumuna direnmemelidir. Akşam daha erken yatmak, gündüz kendisine dinlenme dilimi yaratmak, olası bulantı ve yorgunluk belirtilerini daha az yaşamasını sağlar. Aksi takdirde herkeste olduğu gibi duygu durumumuzu olumsuza götüren ve yıpratıcı ilk faktör olan yorgunlukla mücadelede zayıf kalmış olur. Dinlenen hamile, çevresinden parlayan cildiyle, saçıyla, enerjisi ile ilgili iltifatlar alır, mutluluğunu dışına yansıtır.

İkinci üç ay