Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için anne adayının gebelik boyunca bir takım tahliller yaptırması ve gerekli muayenelerden geçmesi gerekiyor. Mesa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Tuncer ve Haznedar Marmara Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Tahibe Dereci konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Her anne, bebeğinin sağlıklı bir birey olarak dünyaya gelmesini ve sorunsuz bir gebelik dönemi geçirmeyi istiyor. Bu açıdan sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için anne adayının gebelik boyunca bir takım tahliller yaptırması ve gerekli muayenelerden geçmesi gerekiyor. Marmara Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Tahibe Dereci “Ancak asıl önemli olan sağlıklı bir bebek için öncelikle gebelik öncesi dönemde, anne ve babanın genel bir sağlık kontrolünden geçmesidir.” Diyerek şunları söylüyor: “Eğer anne, gebe kalmadan önce doktora başvurmadıysa ilk başvuruda kan grubu tayini yapılmalıdır. Böylece kan grubu uyuşmazlığı olup olmadığı tespit edilir. Smear testi, toksoplazma, rubella( kızamıkçık) ,açlık kan şekeri (AKŞ), hepatit testleri bakılmalı. Tam kan sayımı yapılarak kansızlık var mı araştırılmalıdır. Erken dönemde yapılan tam idrar tahlili ve özellikle 12-16 haftalar arasında yapılacak olan idrar kültürü gebelik boyunca gelişebilecek idrar yolu ile ilgili problemlerin çoğu önceden fark edilebilir.”

Anne Karnında Yapılan Testler

Hamilelik döneminde gebenin sağlığı kadar bebeğin sağlığı da büyük önem taşıyor. Özellikle gebeliğin 11-14 haftalarında ultrason taramasında ense kalınlığının ölçülmesi ve gerekirse ikili testin yapılması bize down sendromu riskini gösteriyor. Dr. Dereci “Aynı amaca yönelik olarak 15- 20. haftalarda yapılacak üçlü test; down sendromu başta olmak üzere bebekte Nöral Tüp Defekti ( NTD ) ve Trizomi 18 riski hakkında bize gerekli bilgileri verecektir.Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki gerek ikili test gerekse üçlü test bebekteki anomaliyi tespit etmez, sadece anomalili olma riskini saptar.” diyor.