Hafta Hafta Gebelik Hesaplama; bütün anne adaylarının en yakından takip ettikleri şey bebekleri olduğundan, hafta hafta gelişimini takip etmek kaçınılmaz olmaktadır.

Hafta Hafta Gebelik Hesaplama

Hamilelikte 1. Ve 5. Haftaya kadar henüz hamile sayılmazsınız. Hamile olduğunuz an, adet tarihinizi on gün geçtikten sonra başlar. Fakat beş haftalık hamilesinizdir. (en tehlikeli ve riskli dönemler bu haftalar)

Hamilelikte 5-11 haftalar arasında bebeğiniz hızla organları, elleri, kolları, tırnakları oluşmaya devam etmektedir. (risk henüz bitmiş değil fakat azalmıştır. 11. Haftadan sonra risk minimuma iner)

Hamilelikte 12. haftada bütün organları oluşmuştur artık. Karaciğeri hariç. Sadece hızla kemikleri büyümekte ve boyu uzamaktadır.

Hamilelikte 12-35 haftaları arası annenin beslenmesi, dinlenmesi ve psikolojisine bağlı olarak gelişen bebeğinizin hemen hemen doğum vakti gelmiş sayılır.

Hamilelikte 36. haftadan itibaren riskli gebeliklerde doğum mümkündür. Fakat aksi bir durum yoksa normal doğum olması ve ne zaman gelecekse o zamanı beklemenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte 37-40. haftalarda karaciğeri de tamamen gelişip, yaşamsal faaliyetlerini tamamen yerine getiren bir birey olarak hayata merhaba diyebilmektedir. Bir ya da iki hafta erken de olabiliyor doğumlar. 37-38.

Haftalarda da normal doğum yapan olabilir. Bu tamamen kişiseldir. Kesinlikle 40. Haftaya kadar beklemeniz şart değildir.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğimizle…..