Ay ay hamile Psikoloji  1. Ay

Annede mizaç değişiklikleri olabilir. İlk 3 ay bu değişiklikler görülür. Bazen iyi hissederken, bazen sinirli, ağlamaklı davranırsınız. Bu bütün duyguları hepsi bir arada ve iç içe yaşarsınız. Özellikle babanın desteğinin olması anne açısından hamileliği kolaylaştırır. Korku ve kaygı yaşarsınız.

  1. Ay

Ara sıra baş ağrıları olabilir. Baş dönmesi, fenalaşma gibi hisler yaşayabilirsiniz. Sinirlilik, ağlama isteği gibi duyguları bu ayda da yaşayabilirsiniz.

  1. Ay

Mizaç değişiklikleri bu dönemde sıktır. Aile olma ile ilgili neşelenme, kaygı hissetmek tamamen doğal ve normaldir. Kızgın, alıngan, ağlamaklı olmanız hamilelik sürece devam eder.

  1. Ay

Çabuk bir şekilde sinirlenme, kolay ağlama gibi değişiklikler yaşarsınız. Bazı zamanlarda baş ağrıları olabilir.

  1. Ay

Midenizde yanma olabilir. Hazımsızlık, şişkinlik olabilir. Diş eti kanamalarınız da olabilir.

Artık hamileliğinizi kabullenmişsinizdir. Duygusal gelgitlerinizde azalma olur. Unutkanlıklarınız başlar.

  1. Ay

Dalgın olabilirsiniz ve ağırlık nedeniyle sıkışmış hissedersiniz. Bebeğinizin büyümesini içinizde daha fazla hissedersiniz. Hamilelik sırasında ortaya çıkan problemlerinizi bebeğinizin sağlığına etkisini düşünürsünüz.

  1. Ay

Neşelenme aynı zamanda kederlenme görülür. Dostlarınız, aileniz ve eşiniz ile rüyalarınızı, endişelerinizi paylaşmalısınız, size çok yardımcı olacaklardır. Uyku düzensizliğiniz de olabilir.

  1. Ay

Rahim kaslarınızın ve bağlarının sürekli basıncı nedeniyle göğsünüzün alt kısmında ağrı hissedersiniz. Bebeğinizin sağlığı ve doğumunuzla ilgili kaygılarınız olabilir normaldir hatta artabilir heyecanlanabilirsiniz.

  1. Ay

Diş eti kanamalarınız olabilir. Uyumakta da zorlanabilirsiniz. Kendinizi bazı zamanlarda yorgun bazı zamanlarda ise enerjik hissedebilirsiniz.