basket topu hamilelik37.HAFTA
Siz: 37. haftayı dolduran hamilelikler miadını tamamlamış kabul edilir. Ama bebeğiniz gelişimini devam ettirmektedir. Ağırlaşan vücudunuz hareketlerinizi etkiler. Sık gelen kasılmalar daha heyecanlı olmanıza neden olabilir. Bebek artık doğum kanalına yerleşmeye başladığından hareketleri azalacaktır daha az hareket ettiğin hissedebilirsiniz. Bu haftaya kadar rahim ağzınız ve onu rahime bağlayan kanal sümüğümsü bir tıkaç tarafından korunmaktaydı. Bebeğin baskısı sonucu bu mukus vajinanızdan gelebilir. Buna halk arasında “nişan gelmesi” de denir. Bu doğumdan bir iki hafta önce olabileceği gibi hemen doğum öncesi de gerçekleşebilir.

Bebeğiniz: 37 haftasını doldurmuş bir bebek dış dünyaya hazırdır ama anne karnında olduğu her anı da değerlendirir. Hızla yağ depolamaya ve kilo almaya devam eder. Bu haftada günde 25-30 gr alır. Genelde erkek bebekler kız bebeklere göre daha fazla yağ depolarlar ve daha kilolu doğarlar. Rahim içinde soluk alıp verme hareketleri yapar. El göz koordinasyonu gelişmeye başlar. Eli ile kavrama hareketi yapabilir. Amniyon sıvısına göre çok büyüdüğünden hareket etmesi zorlaşmıştır.
38.HAFTA

Siz: Bu haftadan itibaren doğum sancılarının nasıl bir şey olduğunu öğrenmenizde fayda var. Hamilelerin %75’i 38-42 haftalar arası doğum yapmaktadırlar. Eğer siz sezeryanla doğum yapacaksanız doktorunuz bu hafta içinde doğumu gerçekleştirebilir.
Bebeğiniz: Artık bebeğinizin yağ birikimi yavaşlamıştır. Bu yüzden kilo alımı da azalır. Eme hareketini geliştiren bebeğiniz sürekli içinde bulunduğu amniyon sıvısını yutar. Bebeğin sindirim sistemi ve cildinden dökülen hücreler bu sıvı ile birlikte bebek tarafından yutularak ilk barsak içeriğini oluşturur. Buna da mekonyum denir. Bebek herhangi bir nedenle anne karnında sıkıntıya düşerse ilk olarak bu mekonyumu yapar. Artık bebeğiniz sabırsızlıkla dışarı çıkmayı beklemektedir.
39.HAFTA