hamilelikte görme kaybı

Hamilelikte 12. hafta hamileliğin 12. haftası hamilelikte down sendromu testi bebeklerde down sendromu anne karnında bebek gelişimi hamilelikte 12. hafta özellikleri


Hamileliğin 11. ve 12. haftası benzer özellikler gösterir. 12. haftanın sonunda tüm organları oluşmuştur. Boyu yaklaşık 7-9 santime, ağırlığı ise 12-14 grama ulaşmıştır. Kemiklere kalsiyum çökerek kemikleşme başlamıştır. İlk haftalarda vücuduna göre oldukça iri başa sahip olan bebek, normal oranlarına gelir. Bu haftanın sonlarında ağız açıp-kapama ve parmak emme hareketleri sık sık ultrasonografi yaparken görülen hareketlerdir. Genital organların oluşumu bu dönemde tamamlanmakla birlikte ultrasonografi ile tam bir kesinlikle saptanabilmesi ileriki haftalarda gerçekleşebilecektir.

Bütün iç organların oluşumu bitmiş olduğu için en büyük korku olan bebekte sakatlık oluşturabilecek zararlar ihtimal dışına çıkar. Daha sonrasında tüm organlar fonksiyonları açısından, doğum sonrası da sürecek gelişim dönemine devam ederler. Plasentanın oluşumunun tamamlanması ile hamileliğin devamı için gerekli olan hormonların üretimi garanti altına alınır. Bu nedenle özellikle tüp bebek tedavilerinde verilmekte olan hormon takviyesine son verilir.

Hamilelikte 12. hafta oldukça önemlidir. ”Down sendromu” tarama testi 12. hafta içerisinde yapılır. Bu rahatsızlığa sahip olan bebeklerin yüzde 70 ultrasonografik olarak erken dönemlerde belirti verir. Kanda azalmaması gereken bir maddenin ve artmaması gereken ikinci bir maddenin ölçülmesi ve ultrasonografik bulgularla birleştirilip değerlendirilmesi ile halk arasında ikili test olarak da adlandırılan 11-14 tarama testi de bu süreçte yapılır.