Gebeliğinizin 39. Haftası
39 Haftalık Hamilesiniz!

SİZDE OLAN GELİŞMELER

Bu aylarda evinizi temizliyor musunuz? Bu, çalışmada sizin “gömme içgüdünüz” olabilir. Bakkallardan “ depolama” , yemek pişirme ve dondurma, bebeğinizin ilk haftasında planlar yapmak için iyi bir zaman bulabilirsiniz.

Bazı kadınlar, bu işleri düşünerek gebeliklerinin ilk bu dönemlerinde “içe kıvrılma” başlayabilirler. Doğum yapmış kadınlarla, kendi anneleriyle konuşmak, doğum hakkında aşırı bilgi toplamak ve hatta yalnız kalmak bile isteyebilirler.

Bu dönemlerde, mide ekşimesi ve kabızlık gibi en yaygın iki fiziksel şikayetlerdir. Psilyum ve su kabızlığı rahatlatabilir. Mide ekşimesinden kaçınmak için tüm dönemlerde hafif şeyler yemeyi deneyin. Yatmadan önce yemek yemeyin. Ayrıca, başınızın yükselterek uyumanız sizin için iyi sağlıklı olacaktır.

Amniyotik sıvıyı ( meşime içindeki sıvı) üretmeye devam ediyorsunuz ama emme miktarınız, ürettiğiniz bu sıvıyı emebilir. Sıvı akıntınız varsa hemen doktorunuzu arayın. İdrar ve amniyotik sıvı sızıntınsın arasındaki farkı söylemek zor olabilir. İdrar torbanız boşaldıktan sonra yatağınızı her zaman kontrol etmeniz iyi bir yöntemdir. Artarsa, sıvı akıtısı, muhtemelen amniyotik sıvıdır. Bunu sürekli kontrol edin.

Muhtemelen, gebeliğinizin bu dönemlerinde rahat olmayacaksınız. Mümkünse evde kalmayın. Dışarı çıkın! Akşam yemeğine çıkmaya ve partnerinizle bir sinemaya gitmeye zaman ayırın!

BEBEĞİNİZDE OLAN GELİŞMELER

Muhtemelen bebeğiniz en az 3000gram ve yaklaşık uzunluğu 46 cm’dir. Bebeğinizin doğum günün geldiğiyle ilişkin bir çok işaret var:
Artık sırtında ve omuzlarında “lanugo” (ipeksi tüyler) yok; parmak tırnakları, parmak uçlarını geçti; kollarını tutabiliyor ve göğsü, meme uçlarınızın altındaki dokuyla belirginleşti. Bebeğiniz erkekse testler, skrotumda veya kasık kanallarının içinde belli oluyor.